Gönüllü İtfaİyecİlİk

afis

GÖNÜLLÜ İTFAYECİLERİN KİMLİK DAĞTIM TÖRENİ

Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanmakta olan gönüllü itfaiyecilik ülkemizde maalesef yeteri olarak bilinmediği ve önemi kavranmadığı için şimdiye kadar sağlıklı bir uygulama zemini  bulamamış ve yaygınlaşamamıştır. Oysa Gönüllü itfaiyecilerin ihtiyaç duyulduğu hallerde profesyonel ekiplere destek vererek güç birliği oluşturması çok önemlidir.

İlgili mevzuatlarımıza baktığımızda Belediye Kanunu 77. Maddesine göre “Belediye İtfaiye Hizmetlerinin yapılmasında beldede dayanışma ve katılımı sağlamak, hizmetlerde etkinlik, tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla gönüllü kişilerin katılımlarına yönelik programlar uygulanır” denilmektedir.

Buradan yola çıkarak 2011 yılında gönüllü itfaiyecilik projesine start verilmiş olup bugüne kadar 79 saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimlerini tamamlayan  186 gönüllü itfaiyeci sertifikalandırılmıştır. Bugünde düzenlenen törenle siz gönüllü itfaiyecilerimize gönüllü itfaiyeci kimlikleri dağıtılacaktır kimlik gönüllü itfaiyeci olduğunun resmi belgesidir ayrıca teşkilatımızca ihtiyaç duyulduğu zaman çağrıldıklarında olay yerinde ki güvenlik görevlilerine göstererek çalışmalarımıza rahatlıkla katılmış olacaklardır.

Yine belediye İtfaiye yönetmeliğinin 45. Maddesine göre “İtfaiye Hizmetlerinin desteklenmesine ihtiyaç duyulan yerlerde gönüllü itfaiye teşkilatları kurulabilir” denilmektedir. Dolayısıyla  yangın yoğunluğu düşük, merkeze uzak olan yerlerde gönüllü itfaiye teşkilatlarının kurulması kriteri baz alınmıştır,  bu kritere en uygun ilk etapta  Kirazlı Mahallesi olmasından dolayı muhtarıyla görüşülmüş, kendisi dahil olma üzere 7 vatandaşımıza  79 saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimi verilmiş, sertifikalandırıldıktan sonra yangına dayanıklı kıyafetler, ilgili malzemeler  ve 1 İtfaiye aracı verilerek mahallenin merkezinde  Osmangazi belediyemize ait  binada Kirazlı Mahallesi gönüllü İtfaiye Teşkilatı 2011 yılında kurularak hizmete açılmıştır.

özetle gönüllü itfaiyecilik projemizi kentimizde hayata geçirmemiz teşkilatımıza güç kazandırmış hizmet verimliliğimizi önemli ölçüde artırmıştır

Şehir içinde ikamet eden gönüllü itfaiyecilerimiz zaman zaman büyük yangın ve tatbikatlara çağrılmışlar, büyük çoğunluğunun çalışmalarımıza katıldığı gözlemlenmiştir. Yine Kirazlı Mahallesi sınırları içerisinde 2011 yılından bu yana birkaç kez küçük çaplı yangın olmuş Gönüllü İtfaiyecilerimizce anında müdahale edilerek söndürülmüştür. Kendilerini Başarılı hizmetlerinden dolayı yürekten kutluyorum. sözlerime burada son verirken  törenimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım

         08.03.2014                   .

ORHAN DOĞAN               .

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI      .

 

 

 

EKLER

Yorumlar kapatıldı.