SANAYİ YANGINLARINA ETKİN MÜDAHALE

22 ARALIK 2011

BASIN BÜLTENİ

SANAYİ YANGINLARINA ETKİN MÜDAHALE
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI, GELİŞTİRDİĞİ ‘FABRİKA YANGIN RİSK BİLGİLERİ PROJESİ’ İLE TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
– PROJE, SANAYİ BÖLGELERİNDE ÇIKABİLECEK YANGINLARA BİLİNÇLİ MÜDAHALEYİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen ‘Fabrika Yangın Risk Bilgileri Projesi’ ile sanayi bölgelerinde çıkabilecek olası yangınlara çok daha etkin ve hızlı müdahale edilebilecek.

Haberin videosu için tıklayın…

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, ‘Fabrika Yangın Risk Bilgileri Projesi’ geliştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, projenin, sanayi bölgelerinde bulunan fabrikalarda çıkabilecek yangınlara daha bilinçli müdahale etmeyi amaçladığını vurguladı. Projenin, Türkiye’nin bu alandaki ilk projesi olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını belirten Doğan, “Proje, tamamıyla teşkilatımızın emeğinin ürünüdür. Projenin altyapısını 4 yıllık süreçte hazırladık. Her türlü detayı göz önünde bulundurduk. Programın yazılımı da itfaiye erlerimizden Uğur Şanlı tarafından geliştirildi. Fabrikalarda yangın güvenliğinden sorumlu görevlilere rica ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi sitesi İtfaiye biriminden yangın risk bilgi formunun doldurularak mustafa.ozturk@bursa.bel.tr adresine e-posta ile gönderilmesi halinde, görevli memurumuz gelen verileri anında bilgisayar programına yükleyebilmektedir” dedi.
Doğan, çalışmayla yangın riski taşıyan tüm tesis ve fabrikalarda olası çıkacak yangınlara kısa sürede bilinçli müdahale edilmesini sağlayarak, can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Fabrika yangınlarına e-takip
Bugüne kadar sisteme, 500 fabrikanın yangın riski bilgilerinin yüklendiğini vurgulayan Doğan, sanayi bölgelerindeki fabrikalardan adreslerini, telefon numaralarını, yanıcı, patlayıcı, parlayıcı, zehirleyici kimyasal maddelerin isimlerini talep ettiklerini belirtti.
Doğan, “İnternet ortamından gelen veriler, itfaiye santrallerimizin bilgisayarındaki yangın riski bilgileri kayıt programına yüklenmiştir. Fabrika yangınlarında ihbar geldiğinde, fabrikanın ismi yazılarak bilgisayar ekranımıza fabrikanın isim, adres, iletişim ve patlayıcı, yanıcı, zehirleyici ve su ile reaksiyonlu kimyasal dokümanları ve yangın riski bilgileri ekrana geliyor. Ayrıca LPG tankı, basınçlı kap, kazan dairesi ve çatı malzemesi bilgilerini santral operatörü okuyup yangına sıcağı sıcağına daha seyir halinde iken personeli bilgilendirmekte, ekiplerimiz ona göre müdahale tarzını belirleyerek bilinçli müdahale etmektedir” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Yorumlar kapatıldı.