ANASAYFA > HABERLER > Soma’dan Bosna’ya… Felaket yerine ilk koşan Büyükşehir!

Soma’dan Bosna’ya… Felaket yerine ilk koşan Büyükşehir!

Tam 1 hafta oldu… Geçtiğimiz hafta Salı günü, akşam saatlerinde televizyonlarSoma’daki kömür ocağında çıkan yangın haberini vermeye başladılar.
Sonra…
Başlangıçta yangınla sınırlı sanılan maden kazası büyüdü ve 301 madencinin yaşamlarını yitirmesiyle dünya sıralamasına giren maden faciası olarak tarihe geçti.
Soma’daki madende can pazarının yaşandığı ilk anlardan itibaren yardıma ilk koşanlararasında Bursa Büyükşehir Belediyesi vardı.
Daha ilk gece…
Bursa’dan tam donanımlı 6 kişilik kurtarma ekibi hemen yola çıkarıldı. Ekiple birlikte son sistem kurtarma aracı da hareket etti.
Sonrasında…
Bursa Büyükşehir Belediyesi, yitirilen madenci ailelerinin yanlarında yer aldı.
Bu kapsamda…
Cenaze araçları Soma’ya gönderildi. Bol miktarda tabut ve tabut örtüsü de cenazelerin kalkması sırasında kullanılmak üzere Soma’ya teslim edildi.
Ayrıca…
Soma’daki kömür ocağında çalışırken can veren, ancak başka kentlerde ya da ilçelerde yaşayanların bir bölümünün cenazeleri de taşındı.
Aslında…
Felaketlere ilk koşan ve uzanan ilk yardım eli olmak Bursa Büyükşehir Belediyesi için son yıllarda alışılmış bir durum haline geldi.
Çünkü…
Kütahya’daki deprem sonrası ilk yardım Bursa’dan ulaştırıldı. Suriye’den gelen mültecilere ilk yardım eli deBursa’dan uzandı. Bulgaristan’da geçen yıl yaşanan sel felaketi sonrası bölgeye ulaşan ilk yardım konvoyu Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.
Nitekim…
Şimdi de Bosna’nın kuzeyindeki bölgelerde yaşanan sel felaketine ilk yardım eli her zaman olduğu gibi yineBursa’dan uzanıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe dün sorduğumuzda, “Yardım ihtiyaç olan her yere koşuyoruz, yurt içi-yurt dışı ayırmıyoruz” dedi ve şunu söyledi:
“Daha önce Bulgaristan’a gitmiştik. Sel felaketi şimdi Bosna’da. Biz de Bosna’nın yardımına koşuyoruz, Bursa’nın yardım elini bir kez daha Balkanlara uzatıyoruz. Çünkü oraları bizim ilgi ve hizmet alanımızda.”
Şunu da açıkladı:
“Bizden ilk etapta battaniye ve çek-yat istendi. 2 TIR battaniye ve çek-yattan oluşan yardım malzemesi hazırladık, yola çıkardık.”
***
Kaynak: http://www.olay.com.tr/makale/ahmet-emin-yilmaz/somadan-bosnaya%E2%80%A6-felaket-yerine-ilk-kosan-buyukseh/23341.html#.U3sURYF_vTo

Yorumlar kapatıldı.