İTFAİYE GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

27 OCAK 2011

BASIN BÜLTENİ

İTFAİYE GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR
KÜÇÜK SANAYİ İTFAİYE BİNASI HİZMETE AÇILDI
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN, 4 BİN 500 İŞYERİNDE YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLDİĞİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ VE ÇEVRESİNE HİZMET VERECEK OLAN KÜÇÜK SANAYİ İTFAİYE BİNASI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
– BAŞKAN ALTEPE, LOJİSTİK BİR MERKEZ HALİNE GETİRİLEN YENİ İTFAİYE BİNASI SAYESİNDE OLASI YANGINLARA, TRAFİK KAZASI VE DOĞAL AFETLERE KISA SÜREDE MÜDAHALE EDİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, 4 bin 500 işyerinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği küçük sanayi sitesi ve çevresine hizmet verecek olan Küçük Sanayi İtfaiye Binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1970 yılında kurulan ve günümüzde 4 bin 500 işyerinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği Beşevler Küçük Sanayi Sitesi çevresinde yıllardır eksikliği hissedilen önemli bir tesisi daha tamamladı. Sanayi Sitesi’nin yanı sıra Çalı, Kayapa ve Hasanağa bölgelerine de hizmet verecek olan ve geçtiğimiz Haziran ayında temeli atılan Küçük Sanayi İtfaiye Hizmet Binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yeni itfaiye binası önünde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükorhan Belediye Başkanı Selçuk Türkmen, AK Parti İl Başkan Vekili Cemalettin Torun, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Genel Başkanvekili Bahri Şarlı, Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Kınacıoğlu, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve sanayi esnafı katıldı.

Güçlü teşkilat, donanımlı kadro
Törende konuşan Başkan Altepe, Bursa’yı daha çağdaş, sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirirken, huzur ve güvenliğin sağlanmasına yönelik adımları da seri şekilde attıklarını söyledi. Hizmete açılan Küçük Sanayi İtfaiye Binası’nın daire başkanlığını da bünyesinde barındıran lojistik bir merkez olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından itfaiye hizmetleri büyük önem taşıyor. Bunun için güçlü bir teşkilat ve donanımlı bir kadroya ihtiyaç var. Bu doğrultuda Küçük Sanayi binasının yanında, Mudanya İtfaiye binamız tamamlanma aşamasına geldi. Kestel itfaiye binamızın ihalesi yapıldı, önümüzdeki günlerde inşaata başlayacağız. 90 yeni personeli itfaiye teşkilatımıza kattık ve yüzde 25 olan norm kadro oranını yüzde 64’e kadar çıkardık. Yeni alınacak 28 itfaiye aracıyla ilgili ihale 14 Şubat’ta yapılacak. Bu araçlar geldiğinde itfaiyemizin gücüne güç katmış olacağımız. Hedefimiz olası yangın ve afetlere en kısa zamanda müdahale edip, can ve mal kayıplarını minimuma indirmek” diye konuştu.

Nilüfer için önemli hizmet
Yaklaşık 330 bin olan Nilüfer nüfusunun her geçen gün arttığını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise, nüfusun her yıl 10-12 bin arttığını kaydetti. Sadece İhsaniye’de itfaiye grup binası bulunduğunu hatırlatan Bozbey, “Buraya yapılan itfaiye binası bu açıdan ilçemiz için büyük bir hizmet. Buradan Nilüfer’in birçok noktasına kısa sürede ulaşmak mümkün. Bu hizmeti Nilüfer’e kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Kınacıoğlu da küçük sanayi esnafı adına Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.
İtfaiye teşkilatının her geçen gün daha da güçlendiğini belirten İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ise bugün 15 ayrı grup binasında 254 personelle hizmet verdiklerini vurguladı.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri daha sonda binayı gezdi.

Küçük sanayi itfaiye binası
Batı aktarma garajı güneyinde hizmet verecek olan bina 785 metrekare taban alanı üzerinde bodrum, zemin ve 1. kattan oluşuyor. Garaj bölümü çelikten yapılan binanın bodrumu depo olarak kullanılacak. Zemin kat itfaiye araçlarının park yeri olacak, 376 metrekare kapalı garaj ve personele ait yatakhaneler bulunacak. Birinci katta ofis, eğitim salonu bulunken, 400 metrekarelik açık otoparkı ve çevre düzenlemesi yapılan bina aynı zamanda İtfaiye Daire Başkanlığı’nı da bünyesinde barındırıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Yorumlar kapatıldı.