ANASAYFA > HABERLER > 1958 KAPALI ÇARŞI YANGININDAN GERİYE BU KARELER KALDI

1958 KAPALI ÇARŞI YANGININDAN GERİYE BU KARELER KALDI

24 Ağustos Pazar günü saat 14:45’te, Sahaflar Çarşısı esnafından Ciltçi Cavit Çemrek’in mücellithanesinde bulunan gazocağının devrilmesi sonucu çıkan yangın, bir anda etrafı sararak, birkaç dakika içinde çarşıdaki yirmiye yakın dükkanı kül haline getirmiştir.

5 dakika içinde olay yerine gelen Bursa İtfaiyesi’nin ilk müdahalesine rağmen; 42 dereceye kadar çıkan sıcaklığın da etkisiyle çatılarına kadar kavrulan tahta dükkanlar çıra gibi bir anda tutuşmuş ve yangın kontrol altına alınamamıştır.

Göğe yükselen alevler, sayfiye yerlerinde bulunan Bursalıları kendine çekmiş, dışarıdaki halk, yangın yeri olan Kapalı Çarşı’nın etrafını sarmıştır. Sahaflar Çarşısı’nı bir kağıt parçası gibi yutan alevler, Emir Hanı’nı sarmış ve hemen ardından esas çarşıya sıçrayarak önüne gelen mağaza, dükkan ve ticarethaneyi yutmaya başlamıştır.

Alevler iki kilometrelik alan üzerine yayılarak kumaş mağazaları ve pamuk depoları tarafından körüklenip önüne geçilmez bir hal alınca, çevre il ve ilçe itfaiyelerinden yardım istenmiş, Bursa Garnizonu’na bağlı askeri birlikler yangın bölgesine sevk edilmiştir.

Halk, yangının büyüdüğünü görünce dükkanların kepenklerini,kapılarını kırarak içindeki malları araçlarla- hatta hayvanlarla- Ulu Cami’nin içine taşımaya başlamıştır. Bu şekilde yangın bölgesinin boşaltılması üzerine içler acısı bir manzara meydana gelmiş; çeşitli makineler, kadın-erkek çamaşırları, paket paket pamuklar, kitaplar, ipekler, ipekli kumaşlar üst üste Ulu Cami’nin avlusuna yığılmış ve elden ele yangın bölgesinden uzaklaştırılmıştır.

Saat 19:30’da yangının bir kolu Ulu Cami ile Cumhuriyet Caddesi arasındaki evlere, diğer bir kolu da Cumhuriyet Caddesi üzerindeki İşadamı İhsan Doruk’a ait tütün deposuna atlamış,9 depo kısmen yandıktan sonra alevler kontrol altına alınmıştır.

 

Kaynak: Bursada Bugün

Haberin adresi: http://www.bursadabugun.com/galeri/haber/1958-kapalicarsi-yanginindan-geriye-bu-kareler-kaldi-2143/1.html