AFETE HAZIRLIKTA GÖNÜLLÜLÜĞÜN ÖNEMİ

Gönüllülüğün afete hazırlıkta temel oluşturduğunu belirten Türk Kızılayı Afet Yönetim Sorumlusu Kemal Pehlivanlı, 1999 Marmara Depremi’nin Kızılay’ın yeniden yapılanmasında milat olduğunu belirtti.

05 Kasım 2012

Kızılay Haftası kapsamında Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, ’Afetler ve Kızılay’ ele alındı.
Kızılay UÜ Şubesi Başkanı Yardımcısı Dr. İbrahim Öztahtalı’nın yönettiği panele Türk Kızılayı Afet Yönetim Sorumlusu Kemal Pehlivanlı, Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Bursa Arama Kurtarma Derneği (BAKUT) Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Hasan Hüseyin Oruç konuşmacı olarak katıldı.
Türk Kızılayı Afet Yönetim Sorumlusu Kemal Pehlivanlı, 1999 Marmara Depremi’nin Kızılay’ın yeniden yapılanmasında milat olduğunu söyledi. Toplum tabanlı müdahalenin önemine dikkat çeken Pehlivanlı, gönüllülüğün afete hazırlığın temelini oluşturduğunu söyledi. Kızılay’da hızlı bir şubeleşme ve eğitim sürecinin yaşandığını belirten Pehlivanlı, Kızılay olarak Van ve Erciş depreminde Acil Afet Daire Başkanlığı ile birlikte çalıştıklarını ve 24 saatte bölgeye 5 bin 700 çadır ulaştırdıklarını kaydetti.
GÖNÜLLÜLERE EĞİTİM…
İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı da, 2009 yılında Başbakanlık’a bağlı Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığı’nın çok başlılığı giderdiğini söyledi. Bursa Arama Kurtarma Birlikleri’nden övgüyle söz eden Tarı, AFAD’ın 24 saat esasına göre çalıştığını ve 6 ay önce de 122 Afet Çağrı Merkezi’ni hayata geçirdiklerini kaydetti. Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Projesi’ne de değinen İbrahim Tarı, Gemlik ve Orhangazi’den başlamak üzere her mahallede 50 gönüllüye eğitim vermeyi hedeflediklerini bildirdi. Bursa’da Afet Eğitim Merkezi Projesi’ni de anlatan Tarı, burada depremden sele dek similasyon salonları olacağını bildirdi.
YANGIN RİSK HARİTASI…
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM ) bünyesindeki yangın risk haritasına dikkat çekti. Sanayi bölgelerinin yüksek riskli, konut ve fabrikaların olduğu bölgelerin ise orta riskli olduğunu kaydeden Doğan, Bursa’da bin 638 hidrant olduğunu bildirdi.
MUTLAKA DESTEKLENMELİ…
Panele konuşmacı olarak katılan BAKUT Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Hasan Hüseyin Oruç, Arama kurtarma ekiplerinin zor şartlarda çalışabilme, sıcağa, soğuğa, açlığa, uykusuzluğa dayanıklı olması gerektiğini bildirdi. Oruç, gönüllülük esasına göre çalışan arama kurtarma odaklı sivil toplum kuruluşlarının ise mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirtti.