AKOM’DA ‘ACİL EYLEM PLANI’ ZİRVESİ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AFET KOORDİNASYON MERKEZİ (AKOM), ‘2012 YILI 1. OLAĞAN TOPLANTISI´NDA ACİL DURUM MÜDAHALE VE ÖNLEME PLANINI GÜNCELLEDİ.

 1 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

AKOM’DA ‘ACİL EYLEM PLANI’ ZİRVESİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AFET KOORDİNASYON MERKEZİ (AKOM), ‘2012 YILI 1. OLAĞAN TOPLANTISI´NDA ACİL DURUM MÜDAHALE VE ÖNLEME PLANINI GÜNCELLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), 2012 Yılı 1. Olağan Toplantısı´nı gerçekleştirerek, acil durum müdahale ve önleme planını yeniden düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi´nin afet koordinasyonla ilgili AKOM üyesi olan daire başkanlığı, Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan ilçe belediye başkanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve paydaş kurumların temsilcilerinden oluşan toplam 40 yetkilinin katıldığı toplantı Küçükbalıklı´daki AKOM yerleşkesinde yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Başkanı Orhan Doğan’ın başkanlığında yapılan toplantıda, katılımcılar, 2011 – 2012 yılları arasında gerçekleşen AKOM faaliyetleri hakkında bilgilendirildi. 2012 yılına dair acil durum müdahale ve önleme planının da güncellendiği toplantıda,17 Ağustos 2012’de Büyükşehir’de AKOM faaliyetleri konulu bir konferans düzenlenmesi ve olası depreme daha etkin müdahale yapılabilmesi için ihtiyaç olarak tespit edilen arama ve kurtarma gereç ve cihazlarının satın alınması kararlaştırıldı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangın söndürme hizmet grubu acil durum önleme ve söndürme planı, AKOM afet ve acil durum önleme ve müdahale planının güncellendiğini belirtti. AKOM üyeleri ve paydaşları olan özel resmi kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği protokolleri yapılarak muhtemel afetlere karşı koordineli bir güçbirliği sağlandığını da ifade eden Doğan, “Muhtemel depremde Bursa itfaiye teşkilatlarının ağır hasar göreceğini göz önüne alarak, yakın şehirlerden destek talebinde bulunduk. Verilen araç, gereç ve personel bilgilerini plana işledik” dedi.
Doğan, çalışmalarını olası bir depremde can ve mal kaybını en aza indirmek hedefiyle sürdürdüklerini vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ