ARNAVUT SİYASETÇİLER BURSA’DA EĞİTİM ALIYOR

14 Kasım 2013

Murat SEVİNÇ

Bursa; her yönden örnek alınan bir kent oldu.

Bazıları ileri geri konuşsa da, Bursa son zamanların en çok çıkış yapan kentlerinin başında geliyor.

Birçok alanda Bursa, Türkiye’de ilkleri yapmayı başardı.

Bu durum, hem ülke içinde ve hem de ülke dışında takdir topluyor.

Takdir edilmekle kalmıyor; bazı ülkeler tarafından da her bakımdan çalışmaları örnek alınan bir konuma gelmiş bulunuyor.

Geçen akşam Bursa’ya gelen Arnavutluk heyeti de, 4 gün süre ile hem belediyecilik eğitimi alacak ve hem de siyaset öğrenecek.

Yeni demokrasi ile tanışan, bir zamanların dünyaya kapalı ülkesi Arnavutluk şimdi açılım peşinde koşuyor ve Yeni Arnavut Hareket Partisi (PLSHR), kendilerine AK Parti ve Başbakan Erdoğan’ı örnek almış bir parti olarak öne çıkıyor.

Geçtiğimiz aylarda Bursa’ya gelip üst düzey protokolle tanışan ve Büyükşehir Belediyesi ve bazı büyük ilçe belediyelerini ziyaret eden Yeni Arnavutluk Hareket Partisi(PLSHR) Genel Başkanı Edmond Vlashaj, şimdi parti mensuplarını eğitim için Bursa’ya gönderdi.

Arnavutluk’ta önümüzdeki dönem yapılacak olan yerel seçimlerine iddialı olarak girmek isteyen PLSHR yönetimi, parti yetkililerinin Bursa Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda eğitimden geçirilmesi yönündeki programı başladı.

Konu ile ilgili olarak ilk gün, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi binasında Yazıişleri ve Kararlar Daire Başkanı Neşet Çakmaklı tarafından kendileriyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin işleyişi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu programa, yeni Protokol ve Dış İlişkiler Müdürü Hüseyin Buran ve bütün Protokol Müdürlüğü yetkilileri de tam kadro olarak katılarak Arnavut misafirlerle en güzel bir şekilde ilgilendiler.

Daha sonra Acemlere geçen heyet, burada Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Saffet Yılmaz tarafından karşılandı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin basın yayın konusundaki faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgilendirildiler. Burada, Arnavutluk heyetine Eğitim Şube Müdürü Kemal AK da eşlik etti.

Arnavut siyasetçilerin Acemler’deki ikinci durağı, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı oldu. Daire Başkanı Nalan Fidan ve ekibi de, Arnavut siyasetçilere Bursa’daki tarihi yapıların restorasyonu konularında bir sunum yaptılar.

Heyet daha sonra BURULAŞ’A geçerek Genel Müdür Levent Fidansoy ve yetkililerden Bursa’da “Ulaştıran Ulaşım” konusunda bir sunum dinledi. BURULAŞ’ın kara, hava ve denizdeki ulaşım hizmetleri hakkında geniş bir enformasyon gerçekleştirildi.

Arnavut heyetin son durağı, Beşevler’deki İtfaiye Daire Başkanlığı oldu. Burada, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan tarafından Bursa’daki itfaiyecilik faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapılarak köylere kadar konulan ve Türkiye’de yeni bir uygulama olan “Yangın Dolabı” hakkında bilgi verildi ve Kirazlı Mahallesi’nde oluşturulan “Gönüllü İtfaiye Teşkilatı” anlatıldı. Bilgisayar ortamında hazırlanan Bursa’nın yangın haritası gösterildi.

 

30 yıllık itfaiyeci olan Orhan Doğan; meslek hayatı boyunca yaşadığı enteresan anılarından derlediği yeni yayınlanan kitabı “Yangın Var” hakkında da bilgi verdi.

 

Dün, sabahtan Bursa Kent Konseyi’ni ziyaret eden heyet üyeleri daha sonra Fen İşleri Daire Başkanlığını ziyaret ettiler ve Bursa’nın gururu olarak gösterilen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmakta olan Timsah Arena Stadyumu’nu gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Belediye Huzurevi, Kent Müzesi ve Şehir Kütüphanesi’ni de ziyaret edip bilgi alan Arnavut heyetin bugünkü programı ise siyaset ağırlıklı olacak ve AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda, siyaset konusunda bir bilgilendirme toplantısına katılacaklar.

Onar kişilik gruplar halinde Bursa’da eğitim alacak olan Arnavut siyasetçilerin ağırlanması Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Kaynak: http://www.bursahaber.com.tr/arnavut-siyasetciler-bursada-egitim-aliyor-makale%2c4973.html