Baca temizliğinde ‘yetki’ şart

11 MART 2016

 

Baca temizliğinde ‘yetki’ şart
– Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, vatandaşları baca temizliği konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, vatandaşları baca temizliği konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

Bursa’da baca temizleme ve yağlı kanal temizleme hizmetlerinin Büyükşehir İtfaiyesi tarafından yapıldığını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, binaların yangından korunma ve itfaiye yönetmelik hükümlerine göre baca temizliğinin itfaiye teşkilatı tarafından yetki verilen baca temizleme firmalarına da yaptırılabildiğini söyledi.

Şartları yerine getirmeli
2015 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla ‘Baca Temizleme Yönetmeliği’ çıkarıldığını söyleyen Doğan, “Özel baca temizleme firmaları, Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etmeleri ve gereken şartları yerine getirmeleri halinde baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesi alabilecekler” dedi.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na müracaat eden ve istenilen şartları yerine getiren Derintemiz Baca Yağlı Kanal Temizleme adlı firmaya baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesini veren Doğan, “Yetki belgesini alan firma, baca temizleme hizmeti verebilecek. Baca temizliği hizmeti karşılığı ücretin yüzde 10’u Büyükşehir Belediyesi’ne yatırılacak. Bu uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ankara, Konya ve Kocaeli gibi büyükşehirlerde başarıyla uygulanıyor” şeklinde konuştu.
Doğan, ayrıca, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak yetki verdikleri baca temizleme firması sayısının ikiye çıktığını ifade etti.

 

Kaynak:http://www.bursa.bel.tr/baca-temizliginde–yetki–sart/haber/21452/