Baca temizliğine dikkat!

 

 

8 ARALIK 2015

BASIN BÜLTENİ

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT 
–  BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİ, LODOS KENTİ BURSA´DA KIŞ MEVSİMİ ÖNCESİ MUHTEMEL DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA, VATANDAŞLARI BACA TEMİZLİKLERİNİ İHMAL ETMEMELERİ KONUSUNDA UYARDI.

 

BURSA – Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, lodos kenti Bursa´da kış mevsimi öncesi muhtemel doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla, vatandaşları baca temizliklerini ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, halkın yüzde 90´ının doğalgaz kullandığı Bursa´da baca temizliğinin her yıl en az 1 kere yapılması gerektiğini hatırlattı. Katı ve sıvı yakıt tüketen haneler için bu kontrolün yılda en az 2 kez olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Doğan, “Ülkemizde her yıl bina yangınlarının yüzde 20‘si temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bu yıl 337 baca yangını meydana gelmiştir. Ayrıca karbon monoksit gazı zehirlenme vakaları yaşanmıştır. Hatta hayatlarını kaybeden insanlarımız olmuştur. Bu olayların yaşanmaması için kış mevsimini yeni gireceğimiz bu günlerde bacalarını temizlettirmeyen vatandaşlarımız duyarlı davranıp bacalarını muhakkak temizlettirsinler” dedi. 2007 yılında yürürlüğe giren binaların yangından koruma yönetmeliğinin 58. maddesine göre bacaların temizliğinden bina sahibi ve yöneticisinin sorumlu olduğunu kaydeden Doğan, “Bu bilinçle, sorumlu olan vatandaşlarımızın oturdukları binaların bacalarını düzenli olarak temizletecekleri inancındayız” diye konuştu.

Baca temizliği için Büyükşehir Belediyesi´nden ya da baca temizliği yapan firmalardan destek alınabileceğini ifade eden İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, genellikle ihmal edilen bu durumun önüne geçmek için her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade etti. Doğan, “Ekiplerimiz, 2 iş günü içerisinde baca temizliğini gerçekleştirmektedirler. Bir dairenin baca temizliği ortalama 30 TL´ye mal olmaktadır. Çok ucuz bir maliyetle bu yükümlülüğü yerine getiriyoruz. Müstakil binalar için ise 35 TL gibi düşük bir fiyat politikamız var. Eğer vatandaşlarımız valilikten fakir olduklarına dair yazı getirirlerse, bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

kaynak:http://www.bursa.bel.tr/baca-temizligine-dikkat-/haber/20903/