BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİ, LODOS KENTİ BURSA´DA KIŞ MEVSİMİ ÖNCESİ MUHTEMEL DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA, VATANDAŞLARI BACA TEMİZLİKLERİNİ İHMAL ETMEMELERİ KONUSUNDA UYARDI.

01 KASIM 2012

BASIN BÜLTENİ

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİLİLERİ, LODOS KENTİ BURSA´DA KIŞ MEVSİMİ ÖNCESİ MUHTEMEL DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA, VATANDAŞLARI BACA TEMİZLİKLERİNİ İHMAL ETMEMELERİ KONUSUNDA UYARDI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, lodos kenti Bursa´da kış mevsimi öncesi muhtemel doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla, vatandaşları baca temizliklerini ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, halkın yüzde 90´ının doğalgaz kullandığı Bursa´da baca temizliğinin her yıl en az 1 kere yapılması gerektiğini hatırlattı. Katı ve sıvı yakıt tüketen haneler için bu kontrolün yılda en az 2 kez olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Doğan, “1 metreküp doğalgazın tüketildiği yerde en az 10 metreküp oksijene ihtiyaç duyuluyor. Halkın bu bilinçle hareket etmesi ve herkesin mümkünse her odada havalandırma menfezi bulundurması gerekiyor. Muhtemel gaz tepmelerinin ve mekanlara sızarak insanları zehirlemenin önüne geçmek için baca temizliklerinin kesinlikle yapılması gerekiyor” dedi. Lodoslu havalarda doğalgaz ve sobaların kullanılmamasını isteyen Doğan, “Kamuoyu çok iyi biliyor, Bursa bir lodos kenti. Bu gerçeğin göz ardı edilmemesi lazım. Lodoslu havalarda kombilerin ve sobaların kullanılmaması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Baca temizliği için Büyükşehir Belediyesi´nden destek alınabileceğini ifade eden Doğan, genellikle ihmal edilen bu durumun önüne geçmek için her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade etti. Doğan, “Ekiplerimiz, 2 iş günü içerisinde baca temizliğini gerçekleştirmektedirler. Bir dairenin baca temizliği ortalama 20 TL´ye mal olmaktadır. Çok ucuz bir maliyetle bu yükümlülüğü yerine getiriyoruz. Müstakil binalar için ise 25 TL gibi düşük bir fiyat politikamız var. Eğer vatandaşlarımız valilikten fakir olduklarına dair yazı getirirlerse, bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ