BURSA, DOĞAL AFETLERE HAZIR

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NİN KOORDİNASYONUNDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN AFET KOORDİNASYON MERKEZİ (AKOM), DEPREM VE DİĞER DOĞAL AFETLERE KARŞI TÜM HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI.

25 EYLÜL 2012

BASIN BÜLTENİ

BURSA, DOĞAL AFETLERE HAZIR
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ´NİN KOORDİNASYONUNDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN AFET KOORDİNASYON MERKEZİ (AKOM), DEPREM VE DİĞER DOĞAL AFETLERE KARŞI TÜM HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI.
– 7/24 SAAT GÖREV BİLİNCİNDE HAREKET ETTİKLERİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI VE AKOM BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN DOĞAN, BURSA´DA DEPREM VE HER TÜRLÜ DOĞAL AFETE KARŞI ETKİN MÜDAHALEDE BULUNABİLECEK KONUMA GELDİKLERİNİ İFADE ETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), deprem ve diğer doğal afetlere karşı tüm hazırlıklarını tamamladı. 7/24 saat görev bilinciyle hareket ettiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı ve AKOM Başkan Yardımcısı Orhan Doğan, Bursa´da deprem ve her türlü doğal afete karşı etkin müdahalede bulunabilecek konuma geldiklerini ifade etti.

AKOM´un Büyükşehir Belediyesi´nin desteğinde ´İtfaiye Haftası´ nedeniyle düzenlediği ´Doğal Afetlerle Mücadelemiz´ konulu konferans, Tayyare Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi. AKOM Başkan Yardımcısı Orhan Doğan´ın başkanlık ettiği ve İl Afet-Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı ile Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Fazilet Altınışık´ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt, eski Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Büyükşehir Belediyesi´nin ilgili birimleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve lise öğrencileri katıldı.

Konferans başlangıcında selamlama konuşması yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt, İtfaiye Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte ortaya konulan verilerin Bursa için hayırlar getirmesini diledi. Türkiye´nin deprem ve afetler bölgesinde yer aldığını vurgulayan Başkanvekili Özlükurt, “İtfaiye Daire Başkanlığımızın çabalarıyla oluşan konferansın hepimiz için yararlı olacağı inancını taşıyorum. Ayrıca herkesin İtfaiye Haftası´nı kutluyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı ve AKOM Başkan Yardımcısı Orhan Doğan ise konuşmasında, deprem gerçeğine dikkat çekti. Doğal afetlerin dünya kurulduğundan beri yaşandığını ve yaşanmaya devam ettiğini belirten Doğan, “Ülkemize ve kentimize baktığımızda, birinci derecede deprem kuşağında olduğumuzu görmekteyiz. Yapmamız gereken, muhtemel afetleri bilmek ve gerekli tedbirleri alarak can ve mal kaybını en aza indirmektir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu bilinç ve sorumluluk duygusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

İtfaiye Daire Başkanı Doğan konuşmasında, yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. AKOM olarak afet-acil eylem, acil yardım ve Büyükşehir Belediyesi İl Detay planlarını hazırladıklarını ve tüm çalışmaları bu planlar doğrultusunda yaptıklarını belirten Doğan, “İl düzeyinde yapılan planların yanında diğer hazırlıklarını da büyükşehir ölçeğinde sürdürüyoruz. Gerektiğinde, diğer afet bölgelerine araç-yerel ve malzeme desteği veriyoruz. Ayrıca her türlü afete müdahale etme, afet sonunda oluşan enkaz ile çöküntülerde yaşanan can ve mal kurtarma çalışmalarına katılarak koordinasyonu sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

İl Afet-Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı da konuşmasında, kurum olarak yaptıkları çalışmalara değindi. İl afet ve acil durum planı çerçevesinde hizmet grup başkanlıkları kurduklarını ve bu birimlerin kendi aralarında örgütlendiğini ifade eden Tarı, muhtemel afetlerde görev alacak 100 kişilik arama-kurtarma ekibinin 24 saat boyunca hizmet verecek konumda olduğunu kaydetti.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Fazilet Altınışık da yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde zemin etütleri araştırma birimleri kurduklarını ve zemin etüdü değerlendirme haritasını hazırladıklarını söyledi. Etüt çalışmalarına yönelik cihazların alınması, Bursa ili sismik zemin tehlike değerlendirme projesi, kentsel dönüşüm projesi, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan mevcut yapıların deprem güvenliklerinin projesi çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirten Altınışık, Bursa´nın deprem haritasının çıkartılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ & İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI