ANASAYFA > HABERLER > BURSA İTFAİYESİ “YANGIN, ARAMA VE KURTARMA TATBİKATI 2012” NEFESLERİ KESTİ!

BURSA İTFAİYESİ “YANGIN, ARAMA VE KURTARMA TATBİKATI 2012” NEFESLERİ KESTİ!

BURSA İTFAİYESİNE TAM NOT;
İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI´MIZIN ´HALKI BİLGİLENDİRMEK VE KURUMUN YANGIN TÜRÜ OLAYLARA MÜDAHALE GÜCÜNÜ GÖSTERMEK AMACIYLA´ DÜZENLEDİĞİ ´YANGIN ARAMA KURTARMA 2012 TATBIKATI´ YETKİLİLERDEN TAM NOT ALDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı´nın ´halkı bilgilendirmek ve kurumun yangın türü olaylara müdahale gücünü göstermek amacıyla´ düzenlediği ´Yangın Arama Kurtarma 2012 Tatbikatı´ yetkililerden tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin senaryo doğrultusunda planladığı ve 102 personelin katıldığı tatbikat, hatasız denebilecek başarı oranıyla gerçekleşti. Saat 10:55 sıralarında bir vatandaş, 110 numaralı ihbar hattına yangın ihbarında bulundu. Odunluk Mahallesi Orhan Sokağı 13 numaralı 2 katlı evin ikinci katında patlama olduğu ve yangın çıktığı bilgisini veren vatandaş, itfaiye ekiplerinden olaya müdahale etmelerini istedi. Yangının evin mutfak kısmında olduğunu belirten vatandaş; bir kişinin bina içerisinde, 2 kişinin de terasta mahsur kaldığı bilgisini verdi. Bunun üzerine itfaiye ekipleri, 2 adet yangın söndürme aracı ve arama kurtarma ekipmanları, 1 adet 37 metrelik sepetle olay yerine hareket etti. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangına müdahale etmenin yanında eşzamanlı olarak mutfakta yıkıntıların arasında kalan bir kişiyi kurtararak, herhangi bir sağlık sorununa karşı kurtarılan kişiyi 112 ekiplerine teslim etti. Terasta mahsur kalan vatandaşlar da sepetli araç vasıtasıyla aşağıya indirildi. Yangına müdahale etmek için ikinci kata geçen itfaiye ekipleri, mahsur kalan 1 vatandaşı daha kurtararak sağlık kontrolü için 112 ekiplerine teslim etti. Tatbikatta, imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Uludağ Üniversitesi´nden 1´er araç olay yerine gelerek Büyükşehir Belediyesi ekiplerine yardımcı oldu. AKUT ve NAK arama kurtarma ekipleri de destek için olay mahalline birer ekip gönderdi.

Yangın ihbarı alındıktan 3 dakika sonra olay mahalline geldiklerini ve normalde 20 dakikada söndürülmesi gereken bir yangını büyük başarı örneği sergileyerek 10 dakikada söndürdüklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, ortaya konulan başarıdan dolayı itfaiye personelini kutladı. Yangın başladığı anda tüm ekiplerin organize olarak yangın mahalline geldiğini ve yangın söndürmeyle tahliye işlemlerine derhal başladığını kaydeden Doğan, “İtfaiye komuta merkezimize gelen ihbarın ardından, ekiplerimizi derhal olay yeri için görevlendirilmiştir. Kronometre tutularak, ulaşım süresi ölçülmüştür. Normalde 5 dakikada gidilebilecek mesafe, yoldaki 1 dakikalık trafik engellemesine rağmen 3 dakikada alınmıştır. Yine normal şartlarda 20 dakikada söndürülebilecek yangın, 10 dakikada söndürülmüştür” dedi.

Tatbikata katılan ve görevlerini başarıyla yerine getiren itfaiye ekiplerine teşekkürlerini ileten Doğan, “Tatbikat; acil durumlarda nasıl hareket edileceğine dair tecrübe edinmeyi, eksiklikler ile geliştirilecek konuları görmeyi ve yaşananlardan ders alıp gerçek olaylara hazır olmayı hedef almıştır. Kurumlar arası koordinasyonu sağlamıştır. Acil durumlarda, can ve mal kaybını en aza indirmeyi hedeflemiştir” diye konuştu.

´Yangın Arama Kurtarma 2012´ tatbikatını; Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekipleri, çeşitli eğitim kurumlarından öğrenciler de takip etti.

İlgili haberler;

http://www.bursa.bel.tr/bursa-itfaiyesine-tam-not/haber/11990/

http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-itfaiyesine-tam-not-142062.html