BURSA, YANGIN ORANI DÜŞEN TEK İL

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI ORHAN DOĞAN, BURSA’NIN ARTAN NÜFUS, BİNA VE İŞYERİ SAYISINA RAĞMEN YANGIN ORANI DÜŞEN TEK İL OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

 8 MART 2012

BASIN BÜLTENİ

BURSA – Türkiye’nin en büyük metropol kentlerinden ve dördüncü büyük şehri olan Bursa’nın, artan nüfus, işyeri ve bina sayısına rağmen yangın oranı düşen tek il olduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın ‘Tanker Operasyonlarında Acil Durumlar’ konulu meslek içi eğitim semineri, İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Beşevler’deki yerleşkesinde yapıldı. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’ndan Makine Mühendisi Mehmet Dağ’ın verdiği seminere, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’ın yanı sıra acil müdahale ekipleri katıldı.

Seminer çerçevesinde açıklamalarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Bursa’nın Türkiye’de artan nüfus, bina ve işyeri sayısına rağmen yangın oranı düşen tek il olduğunu söyledi. Doğan, sağlanan başarının temelinde taviz verilmeden alınan önlemlerin, yapılan denetimlerin, halka verilen konferansların, stratejik konularda verilen personel eğitimlerinin ve vatandaşı bilgilendirmek için basılan broşürlerin yattığını vurguladı. Doğan, “İtfaiye Daire Başkanlığı’nın hedefi, binalarda ve diğer alanlarda çıkan yangınları en aza indirmektir. Bunu başardığımıza inanıyorum. 17 farklı bölgede acil müdahale istasyonları kurarak, muhtemel olaylara anında müdahale ediyoruz. Son iki yılın örneğini verecek olursak, yangın olaylarında 2011 yılında 2010 yılına nazaran düşme olmuştur. 2010 yılında 941 olan yangın sayısı, artan faktörlere rağmen 2011 yılında 850’ye düşmüştür” dedi.

Yangınlara müdahalede salt tecrübenin yeterli olmadığını, personelin akademik bilgilerle de donatılması gerektiğine inandıklarını söyleyen Doğan, ‘Tanker Operasyonlarında Acil Durumlar’ konulu eğitimin de bu çerçevede düzenlendiğini ifade etti. Doğan, “Personeli en iyi şekilde eğiterek, yangın olaylarına müdahaleyi bilinçli hale getirmek, can ve mal kaybını en aza indirgemek istiyoruz. Son 5 yıl içerisinde, mesleğimizi ilgilendiren 35 denekte eğitimler tamamlandı. Karayolunda seyreden tanker patlamalarına yönelik eğitimimiz de bugün ve yarın 3 grup halinde devam edecek” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ & İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI