Bursa yangına karşı artık daha güvenli

 

BASIN BÜLTENİ

BURSA YANGINA KARŞI ARTIK DAHA GÜVENLİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALKIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ DOĞRUDAN İLGİLENDİREN EN ÖNEMLİ HİZMETLERDEN BİRİ OLAN İTFAİYE TEŞKİLATINI HER GEÇEN GÜN EKİP VE EKİPMAN YÖNÜNDEN GÜÇLENDİRİYOR.
– KENT MERKEZİNDE 6 TANE OLAN İTFAİYE MERKEZİ SAYISI BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASIYLA TÜM İLÇELERLE BİRLİKTE ÖNCE 29’A ÇIKTI, GÖNÜLLÜ İTFAİYE TEŞKİLATI UYGULAMASIYLA DA BU SAYI 46’YA ULAŞTI.
– İLÇELERDE NÜFUSU BİNİ AŞAN 10 AYRI YERLEŞİM BİRİMİNDE OLUŞTURULAN GÖNÜLLÜ İTFAİYE TEŞKİLATLARININ OLASI YANGINLARA ANINDA MÜDAHALE EDEBİLMESİ İÇİN 10 ADET 2,5 TONLUK SU TANKERİ ALINDI.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YANGINLARIN ÇIKTIKLARI BÖLGEDE BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLEBİLMESİNİ AMAÇLADIKLARINI BELİRTEREK, İTFAİYEYİ EKİP EKİPMAN YÖNÜNDEN DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEKLERİNİ KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi halkın can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiren en önemli hizmetlerden biri olan itfaiye teşkilatını her geçen gün ekip ve ekipman yönünden güçlendiriyor. Kent merkezinde 6 tane olan itfaiye merkezi sayısı bütünşehir uygulamasıyla tüm ilçelerle birlikte önce 29’a çıktı, gönüllü itfaiye teşkilatı uygulamasıyla da bu sayı 46’ya ulaştı. İlçelerde nüfusu bini aşan 10 ayrı yerleşim biriminde oluşturulan gönüllü itfaiye teşkilatlarının olası yangınlara anında müdahale edebilmesi için 10 adet 2,5 tonluk su tankeri alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yangınların çıktıkları bölgede büyümeden söndürülebilmesini amaçladıklarını belirterek, itfaiyeyi ekip ekipman yönünden desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Ulaşımdan altyapıya, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması noktasında da gerekli yatırımları gerçekleştiriyor. Halkın can ve mal güvenliğini doğrudan etkileyen en önemli belediyecilik hizmeti olan itfaiye teşkilatını da ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, olası yangında en kısa sürede müdahale ve söndürme hedefliyor. Kent merkezinde 6 itfaiye merkezi ile sürdürülen bu çalışmalar bütünşehir uygulamasıyla tüm ilçelerin sorumluluk alanına girmesiyle 29’a çıktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilip, işletilen ilçelerdeki itfaiye birimlerine de ekip, ekipman yönünden takviyeler yapılıyor.
İtfaiye merkezi sayısı 46’ya çıktı
İl ve ilçe merkezlerine uzak bölgelerde olası yangınlara yerel imkanlarla anında müdahale edilebilmesi amacıyla başlatılan gönüllü itfaiye teşkilatı uygulamasını yaygınlaştıran Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi Yeniköy ve Narlıca, Orhaneli Göynükbelen ve Karıncalı, Gürsu TOKİ mahallesi, İznik Elbeyli ve Osmangazi Kirazlı’daki gönüllü teşkilatlara 10 yeni teşkilat daha ekledi. Nüfusu bini aşan yerleşim yerlerinde çıkacak olası yangınlara anında müdahale edilebilmesi için İznik Tacir, Orhangazi Yeniköy, İnegöl Tahtaköprü, Cerrah ve Kurşunlu, Nilüfer Gölyazı, Gürsu Adaköy, Karacabey Bayramdere ve Sultaniye ile Mustafakemalpaşa Çeltikçi Mahallelerinde teşkilatlandı. Böylelikle 6 olan itfaiye merkezi sayısı 46’ya ulaşırken, yeni kurulan 10 yeni teşkilatta kullanılmak üzere alınan 2,5 tonluk 10 su tankeri kullanılacakları bölgelere gönderildi.

Hedef; anında müdahale
Yeni kurulan gönüllü itfaiye teşkilatları için alınan su tankerlerini inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, traktörün kuyruk miline bağlanarak çalıştırılan su tankeriyle hem olası yangınlara müdahale edilebileceğini hem de normal zamanda sulama hizmetlerinde kullanılabileceğini kaydetti. Yangın sündürme hizmetinin ertelenemeyecek, anında yapılması gereken önemli bir hizmet olduğuna vurgu yapan Başkan Altepe, “Bunun için de itfaiye teşkilatımızı ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiriyoruz. Nüfusu bini aşan ve ulaşımı zaman alacak yerleşim birimlerine kurduğumuz gönüllü itfaiye teşkilatlarını ekipmanlarla destekliyoruz. Bu su tankerleri ile yangın çıktığı noktada daha büyümeden söndürülebilecek. Bizim tek hedefimiz olası yangınlara anında müdahale edilmesi, can ve mal kaybı yaşanmaması” dedi

 

 

kaynak:http://www.bursa.bel.tr/bursa-yangina-karsi-artik-daha-guvenli/haber/22101/