BURSA’DA APARTMAN YANGININDA BÜYÜK CAN PAZARI

18 Eylül 2012 Salı

Bursa’da 5 katlı 32 dairenin bulunduğu apartmanda elektrik panosundan çıkan yangın, apartman sakinlerine korku dolu dakikalar yaşattı. Elektrik panosunun büyük bir gürültü ile patlaması sonucu yataklarından fırlayan apartman sakinleri, binayı kısa sürede saran duman yüzünden balkonlarda kurtarılmayı bekledi.

Yangın, saat 03.00 sıralarında Merkez Nilüfer ilçesi Dumlupınar Mahallesi Cevizli Caddesi üzerinde bulunan Koçar Apartmanında meydana geldi. Elektrik panosundan çıktığı belirtilen yangın sonucu binayı saran dumanlar nedeniyle çocuk ve kadınların çoğunluklu olduğu yaklaşık 100 kişi balkonlarda mahsur kaldı.
İtfaiye ekipleri başta çocuklar, kalp hastası ve astım hastası olan vatandaşları binadan tahliye ederken olay yerine sevk edilen ambulanslarda sağlık görevlileri dumandan etkilenenlere oksijen verdi. Elektrik panosunun büyük bir gürültü ile patlaması sonucu yataklarından fırlayan apartman sakinleri, binayı kısa sürede saran duman yüzünden balkonlarda kurtarılmayı bekledi.
Alt katlarda bulunan vatandaşların ise pencere ve balkonlardan aşağıya atlaması sonucu çeşitli yerlerinden yaralandı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri binada bulunan yaklaşık yüz kişi arasından başta çocuklar olmak üzere kalp hastası ve astım hastası olan vatandaşları oksijen tüplerini kullanarak binadan dışarıya çıkarmaya çalıştı.
Binada kalan ve balkonlardan aşağıya atlamak isteyen vatandaşlar polis ekipleri tarafından sakin olmaları konusunda uyarılırken, olay yerine çağırılan 112 Acil Servisinde görevli sağlık ekipleri dumandan etkilenenlere beş ayrı ambulans’ta oksijen vererek müdahale ettiler. Kalp hastası ve astım hastası olan bazı vatandaşlar ise ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı olayda, aşağı inen bina sakinleri sinir krizleri geçirip göz yaşları döktü. 112 Acil Servis ekipleri yürümekte zorluk çeken ailelerin kollarına girerek yardım ederken, tfaiye çalışanların ise çocukları kucaklarında taşıyarak ambulanslara götürdü. 2 saat bir çalışmanın ardından binadaki dumanı tahliye eden itfaiye ekipleri, elektrik panosunun aşırı yüklenme nedeniyle alev alıp patladığını söyledi.
Polis yangınla ilgili soruşturmaya başlattı.

Kaynak: IHA

Haberin adresi:http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-apartman-yangininda-buyuk-can-pazari-114550.html