ANASAYFA > HABERLER > Bursa’dakİ dev tekstİl fabrİkasInda yangIn dehşetİ

Bursa’dakİ dev tekstİl fabrİkasInda yangIn dehşetİ

28 Temmuz 2014

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Samanlı Mahallesi’nde bulunan RB Karesi İthalat İhracat Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş.’ye ait fabrikada çıkan yangının söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan: “Yangın kontrol altına alındı. 55 ekiple müdahaleye devam ediyoruz, herhangi bir bölgeye sıçrama ihtimali kalmadı”dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine ait 30 aracın karadan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2 helikopterin müdahale ettiği yangında dumandan etkilenen 3 itfaiyeci hastaneye kaldırıldı.

Osmangazi`de Samanlı Mahallesi’nde bulunan tekstil fabrikasında yangın çıktı. Yangın, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Saat 13.30 sıralarında, Karesi Tekstil Fabrikası’nda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri müdahale etti. Yangına ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü’nün iki helikopteri de havadan müdahalede bulundu. Yangından yayılan siyah duman, kentin birçok bölgesinden görüldü.

Yangının oldukça büyük olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye yetkilileri, yangına 30 ekibin müdahale ettiğini bildirdi.

TRAFO PATLAMASI ŞÜPHESİ

Yangın söndürme çalışmalarını yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangının patlamalarla başladığını bildirerek, “30 araçla müdahaleye başladık. İçerde tekstil malzemeleri bulunuyor. Çabuk alev alıp hızla yayılıyor. Kısa sürede kontrol altına alıp, söndürmeye çalışıyoruz” dedi.

İtfaiye ekipleri yangın bulunan bölgeye yerden müdahale ettiğinde, çatılarda çökme tehlikesine karşı helikopterlerin söndürme çalışmalarına ara veriliyor. Bu arada, bayram dolayısıyla üretim yapılmadığı öğrenilen fabrikadaki yangının trafo patlaması sonucu meydana geldiği ve dokuma bölümünden depoya sıçrayarak yayıldığı bildirildi.

YANGIN DEMİRLERİ ERİTTİ

Fabrikayı saran yangın nedeni ile çatıda çökme oluştuğu belirlendi. Çatıda yer yer oluşan göçüklere, demirlerde meydana gelen erimenin yol açtığı sanılıyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan,  yaptığı açıklamada, merkez Osmangazi ilçesindeki fabrikadaki yangınla ilgili ilk ihbarı aldıktan itibaren tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Yangının kontrol altına alındığını belirten Doğan, “55 ekiple müdahaleye devam ediyoruz, herhangi bir bölgeye sıçrama ihtimali kalmadı. Burası büyük bir alan, böyle yangınlarda önemli olan çevreye sirayet etme durumunu engellemektir” dedi.

Çevre illerden gelen takviyelerle birlikte 55 ekip ve iki helikopterle alevlere müdahale ettiklerini dile getiren Doğan, ”Çalışmalar sürecek. Ne kadar daha devam eder bilmiyorum ama biz böyle yerlerde her zaman nöbetçi bir ekip bırakırız. Burada da nöbetçi kalacak. Birkaç saat içinde soğutma çalışmalarına başlayacağımızı tahmin ediyorum” ifadesini kullandı.

Bu arada, yangın söndürme çalışmaları sırasında bina içinde meydana gelen bir çökme nedeniyle 2 görevlinin yaralandığı, 2 görevlinin de dumandan etkilendiği bildirildi. Ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılan bu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BİR ÇOK ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Yangın çıkan RB Karesi İthalat İhracat Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. 1983 yılında çözgü üretimiyle sanayi faaliyetlerine başladı. 90 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 120 bin metrekare alana sahip olan firma yılda 50 milyon metre dokuma ve 20 bin ton boyahane üretim kapasitesiyle faaliyet gösteriyor. Gömleklik kumaş, dış giyim kumaşları, spor giyim kumaşları, fantazi dış giyim kumaşları, ev tekstili kumaşları, üretilip, yurt içi ve yurt dışındaki firmalara hizmet veren firma, İtalya, Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Ukrayna, Polonya, Macaristan, Romanya, Kırgızistan, Suriye, İsrail, İran, Kuzey Afrika ,Doğu Avrupa ve Körfez ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor.

Kaynak: http://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/bursa/bursadaki-dev-tekstil-fabrikasinda-yangin-dehseti-58529.html