ANASAYFA > HABERLER > BURSA’NIN 26 KÖYÜNDE YANGINLARI KÖYLÜLER SÖNDÜRÜYOR

BURSA’NIN 26 KÖYÜNDE YANGINLARI KÖYLÜLER SÖNDÜRÜYOR

17/01/2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı uzak köylerde çıkan yangınları itfaiye değil, köylüler söndürüyor.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kent merkezine uzak mesafede olan 26 köye geçen yıl yangın dolapları koydu. Buralarda yaşanan yangınlarda, köylüler itfaiye ekiplerine gerek kalmadan yangın dolaplarındaki teçhizatları kullanarak, yangınlara müdahale ediyor.

Türkiye ’de ilk kez 2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve itfaiye araçlarının giremediği sokaklara konulan yangın dolapları, geçen yıldan bu yana merkeze uzak köylere kurulmaya başlandı. Uygulamayla, olası afetlerde ilk müdahalenin vatandaşlar tarafından yapılarak can ve mal kaybının önüne geçilmesi ve vatandaşın mağduriyetinin en aza indirilmesini amaçlanıyor.

Bugüne kadar yangın hidrantları bulunan 26 köye yangın dolapları kuran Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bu dolapların içerisine 200 metre uzunluğunda 10 adet hortum, 1 adet lans, 1 tane hidrant anahtarı, 1 adet ara rekor ve yangın söndürme tüpleri koyuyor. Köylerde olası yangınlara dolaplardan hortum ve lansı alıp en yakın yangın hidrantına takarak müdahale yapabilen vatandaşlar, dolapların çalışma sistemini de uygulamalı olarak verilen eğitimlerle öğreniyor.

DOLABIN BİR ANAHTARI MUHTARDA BİRİ DE KÖY KAHVESİNDE

Köylere yangın dolabı kurulması projesinin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangınlara zamanında müdahalenin büyük önem taşıdığını söyledi. Bugüne kadar 22 yangın dolabını, kent merkezindeki bayır ve dar sokakların bulunduğu mahallelere yerleştirdiklerini anlatan Doğan, 26 tane dolabı da çeşitli köylere yerleştirdiklerini belirtti. Bu yıl içesinde 15 adet daha yangın dolabının köylere dağıtılacağını vurgulayan Doğan, “Köylere dağıttımız yangın dolaplarının anahtarlarından biri muhtarda, diğeri de köy kahvesinde bulunuyor. Olası bir yangında köylülerimiz hemen müdahele edebiliyorlar. Bu uygulamamızdan sonra bazı köylerde ufak yangınlar çıktı ve köylülerimiz bu yangınlara başarılı bir şekilde müdahale ettiler” diye konuştu.(dha/Işıl Arslan)

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/turkiye/bursanin_26_koyunde_yanginlari_koyluler_sonduruyor-1117313