Büyükşehir İtfaİyesİ’nden yetkİyİ aldı

14 Eylül 2015 Pazartesi

Büyükşehir İtfaiyesi’nden yetkiyi aldı

– Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, özel bir baca temizleme firmasına yetki belgesi verdi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, özel baca temizleme firmasına yetki belgesi verdi.

Bursa’da baca temizleme ve yağlı kanal temizleme hizmetlerinin Büyükşehir İtfaiyesi tarafından yapıldığını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, binaların yangından korunma ve itfaiye yönetmelik hükümlerine göre baca temizliğinin itfaiye teşkilatı tarafından yetki verilen baca temizleme firmalarına da yaptırılabildiğini söyledi.
Bu yıl Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla ‘Baca Temizleme Yönetmeliği’ çıkarıldığını ifade eden Doğan, “Özel baca temizleme firmaları, Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etmeleri ve gereken şartları yerine getirmeleri halinde baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesi alabilecekler” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na müracaat eden ve istenilen şartları yerine getiren Bursa Baca, Baca Temizleme Havalandırma Mekanik Tesisat Ltd.Şti.’ye baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesi verildiğini belirten Doğan, “Yetki belgesini alan firma, baca temizleme hizmeti verebilecek. Baca temizliği hizmeti karşılığı ücretin yüzde 10’u Büyükşehir Belediyesi’ne yatırılacak. Bu uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ankara, Konya, Kocaeli gibi büyükşehirlerde başarıyla uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Doğan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı
Doğan, lodosu yoğun yaşayan Bursa’da özellikle kış aylarında temizlenmemiş bacaların neden olduğu yangınlarla vatandaşların zor anlar yaşamasını önlemeyi hedeflediklerini ifade ederek, “Tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeni ile sık sık baca gazı zehirlenmeleri yaşanıyor. Ayrıca sağlıksız baca yapısının hava kirliliğine de davetiye çıkardığı biliniyor. Bütün bu olumsuzlukların önüne geçmek için Büyükşehir İtfaiyesi tarafından baca ve yağlı kanal temizleme konusunda yeni bir uygulama başlatıldı. Amacımız bu uygulamayla, vatandaşların baca temizliğine dikkat etmeleri, gerekli önlemleri almaları ve karbonmonoksit gazı zehirlenme ve baca yangın olaylarının önüne geçerek can ve mal kaybının en aza indirilmesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak:http://www.bursa.bel.tr/?bolum=haber&id=20300