GEMLİKTE AFETLERE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi İle Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği arasında imzalanan ‘Büyükşehir İtfaiye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Protokolü’, olası afetlerle mücadelede güçbirliği oluşturarak daha etkin hizmet vermeyi hedefliyor.

19 MART 2012

BASIN BÜLTENİ

Gemlik’te afetlere karşı güçbirliği
– Bursa Büyükşehir Belediyesi İle Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği arasında imzalanan ‘Büyükşehir İtfaiye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Protokolü’, olası afetlerle mücadelede güçbirliği oluşturarak daha etkin hizmet vermeyi hedefliyor.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği arasında afet ve acil durumlarda birlikte hareket etmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

‘İl Özel İdareleri ve Belediye Hizmetlerine Katılım Yönetmeliği’ kapsamında düzenlenen ‘Büyükşehir İtfaiye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Protokolü’, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği yöneticileri tarafından imzalandı.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, protokole göre Gemlik’te meydana gelebilecek yangın, su baskınları ve diğer afet olaylarında gerektiği takdirde Gemlik İtfaiye Grubu’nun çalışmalarına Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği’nin de destek vereceğini kaydetti. Doğan, olası sıkıntılarda yapılacak çalışmalara değinerek, “Bu hizmetlerin daha etkin yapılabilmesi için İtfaiye Dairesi Başkanlığı, imkanları ölçüsünde her türlü araç, gereç, bot, malzeme, ekipman, iletişim ve mekan desteği sağlayacaktır. Ayrıca ortak tatbikatlar yapılacak ve İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nca 13 dernek üyesine gönüllü itfaiyecilik eğitimi verilecektir” diye konuştu.
Resmi ve gönüllü kurum ve kuruluşların destekleriyle olası afet ve acil durumlarda koordineli çalışarak halka daha hızlı ve etkin hizmet verileceğini de vurgulayan Doğan, birçok sivil toplum kuruluşuyla Büyükşehir İtfaiye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Protokolü yapılarak güç birliği oluşturulduğunu söyledi. Doğan, İtfaiye Daire Başkanlığı ile ortak çalışmalar yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına da destek verileceğine dikkati çekti.
Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği Başkanı Adem Murat Yılmam ise “Gemlik’te deprem ve yangın riskinin yoğun olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan destek talep ettik. Dernek olarak ilk etapta 13 üyemiz 79 saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimi alacak. Sertifikamızı ve gönüllü itfaiyeci kimliğimizi aldıktan sonra da Gemlik’te yaşanabilecek yangın ve doğal afet olaylarında yapılacak çalışmalara gönüllü olarak destek verip hem bireysel hem de sivil toplum kuruluşu olarak sorumluluğumuzu yerine getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ