Gönüllü itfaiyeciler sertifikalarına kavuştu


3 EKİM 2016

BASIN BÜLTENİ

Gönüllü itfaiyeciler sertifikalarına kavuştu
– Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ projesine katılarak eğitimlerini başarıyla tamamlayan 233 gönüllüye sertifikaları verildi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen proje kapsamında ‘Gönüllü İtfaiyeci’ eğitimini tamamlayan 233 gönüllüye sertifikaları törenle verildi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Küçük Sanayi Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen törende, 233 gönüllü itfaiyeci sertifikalarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Bursa’nın farklı noktalarında düzenlenen programlarda 79 saatlik eğitimlerini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan 233 gönüllü itfaiyeci, ant içerek sertifikalarını aldı. Gönüllü itfaiyecilere sertifikalarını da Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan verdi.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, gönüllü itfaiyecilik programının detaylarını anlattığı konuşmasında, “Ülkemizde maalesef gönüllü itfaiyecilik istediğimiz zemine oturtulamadı. Bazı illerin bireysel gayretleriyle ivme kazandırılmaya çalışıyor. Bunlardan biri de Bursa İtfaiye Daire Başkanlığı… Ama Avrupa ve dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda gönüllü itfaiyecilik o bölgenin profesyonel itfaiye teşkilatlarına büyük destek veriyor, verimlilik katıyor ve oradaki itfaiye hizmetleri de daha istenilen ölçüde yapılmış oluyor” dedi.

İlk örnek Kirazlı
Bursa İtfaiye Daire Başkanlığı’nın, ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ projesini, 2010 yılında hayata geçirmeye karar verdiğini hatırlatan Doğan, “Gönüllü itfaiyeciliğin bugün katılımcılarımızın da desteğiyle Bursa’da çok iyi bir yere geldiğini düşünüyorum. İlk Kirazlı’da uyguladık. Çünkü mevzuatlar bizi destekliyor, hatta teşvik ediyor. Belediye Kanunu’nun 77. maddesi ve belediye itfaiye yönetmenliğinin 45. maddesi mevzuatlarından yola çıkarak gönüllü itfaiye teşkilatımızın startını verdik. Gönüllü itfaiyecilerin oluşturulmasının kriteri, merkeze uzak olması, yangın yoğunluğunun düşük olması ve nüfusunun binin üzerinde olması… 2011 yılında bu kritere uygun olan Kirazlı Mahallesi’ni tespit ettik. Muhtarımızla görüştük, çok duyarlı davrandı. Bina için de Osmangazi Belediyesi ile karşılıklı protokol imzaladık ve Kirazlı’da gönüllü itfaiyecilik çalışmalarının startını verdik. 79 saatlik eğitimlerin ardından, gönüllü itfaiye teşkilatımızı hayata geçirdik” diye konuştu.
Doğan, bugüne kadar Kirazlı’da 3-4 küçük çaplı yangın olduğunu ve gönüllü itfaiyecilerin müdahalesiyle bu yangınların büyümeden söndürüldüğünü söyledi.

“5 yıldır en iyi şekilde sürdürüyoruz”
Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles’te hizmet eden profesyonel itfaiyecilere, gönüllü itfaiyecilerin de destek verdiğini belirten Doğan, “17 noktada kurduğumuz istasyonlarda görev yapan 118 gönüllü itfaiyecimiz ve Büyükşehir sınırları içerisinde yaklaşık 233 gönüllü itfaiyeci arkadaşımız büyük yangınlarda bizlere destek vermekte, bize güç katmakta ve hizmet verimliliğimizi artırmaktadır. 5 yıldır bu hizmeti, en iyi şekilde sürdürüyoruz. 233 gönüllü itfaiyecimize sertifikalarını vermekten dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.
Gönüllü itfaiyeciler de programın önemine ve gerekliliğine değinerek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan’a teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ