GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Bursa 911 Arama Kurtarma Derneği arasında 25 arama kurtarmacıya gönüllü itfaiyeci olmak isteyenlere 79 saat gönüllü itfaiyecilik kursu verilecek.

ÖMER BİLİK
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ve Bursa Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ali İhsan Gülcan arasında imzalanan Gönüllü İtfaiyecilik protokolüyle dernek üyesi 25 arama kurtarmacı 79 saatlik kursun sonunda Gönüllü İtfaiyeci olup alacakları sertifikaların ardından arzu ettikleri ve işlerinin elverdiği sürece itfaiyecilerle birlikte 2 saat nöbet yangınlara müdahale edebilecekler.
Protokol imza töreninde İtfaiye Daire Başkanı Doğan, “İtfaiye teşkilatlarının müdahale hizmetlerinde en büyük destekçileri sivil toplum kuruluşları içerisinde yer alan arama kurtarma dernekleri Bursa’da bize en fazla destek veren derneklerin başında da 911 Arama Kurtarma Derneği’nin üyeleri gelmektedir, büyük yangınlarda, sıkışmalı trafik kazalarında ve diğer afet olaylarında alo denildiğinde hemen bizim çalışmalarımıza destek olup canla başla çalışmaktadırlar. Daha önce e birçok arama kurtarma derneği ile yaptığımız protokol çerçevesinde güç birliği oluşturduk, onların arama kurtarma çalışmalarına araç gereç ihtiyaçlarını vereceğimizi taahhüt ettik, 911 ile yaptığımız bu protokolle 25 kişilik grup bizden 79 saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimi alacaklardır. Hedef vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verip her türlü yangına bu arkadaşlarımız daha bilinçli olarak yaklaşacaklardır. Bünyemizde bugün 911’den katılan 25 arkadaşımızla birlikte diğer sivil toplum kuruluşlarından katılan 102 Gönüllü İtfaiyecimiz oluştu ben bu protokolün teşkilatımıza, 911 Derneğine ve Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.
Protokol imza törenine 911 Derneği Başkan Yardımcısı Latif Bademlioğlu ile katılan Başkan Ali İhsan Gülcan, “Daha evvel de birlikte çalışmış olduğumuz Bursa İtfaiye Daire Başkanlığıyla belli yasalar doğrultusunda protokol imzalayarak kendi gönüllülük ilkemizle destek vermekten çok mutluyuz, bu protokolle hem kendimizi geliştirmeye, hem itfaiye ve vatandaşlarımıza çok faydalı olacağımızı düşünüyoruz” dedi.