İTFAİYE 2 günde 219 olaya müdahale ettİ

01 ŞUBAT 2015

BASIN BÜLTENİ

İTFAİYE 2 GÜNDE 219 OLAYA MÜDAHALE ETTİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI’NA BAĞLI EKİPLERİ LODOSUN BAŞLADIĞI CUMA AKŞAMINDA BERİ 202 ÇATI UÇMASI, REKLAM TABELASI VE ELEKTRİK DİREĞİ DEVRİLMESİ, ELEKTRİK KABLOLARININ KOPMASI İLE 15 AĞAÇ DEVRİLMESİ VE LODOS KAYNAKLI 2 TRAFİK KAZASINA MÜDAHALE ETTİ.
– TAM DONANIMLI 126 ARAÇ VE 130 PERSONELLE 24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET VERİLİRKEN, ÇALIŞMALARDA AYAĞI KIRILAN BİR İTFAİYE ERİ DE TEDAVİYE ALINDI.
– PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YER YER ÇOK KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ BELİRTEN METEOROLOJİ YETKİLİLERİ, TOZ TAŞINIMI NEDENİYLE ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLECEĞİ KONUSUNDA VATANDAŞLARI UYARDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipleri lodosun başladığı Cuma akşamında beri 202 çatı uçması, reklam tabelası, elektrik direği devrilmesi ve elektrik kablolarının kopması ile 15 ağaç devrilmesi ve lodos kaynaklı 2 trafik kazasına müdahale etti. Tam donanımlı 126 araç ve 130 personelle 24 saat kesintisiz hizmet verilirken, çalışmalarda ayağı kırılan bir itfaiye eri de tedaviye alındı. Pazartesi gününden itibaren yer yer çok kuvvetli sağanak yağış beklendiğini belirten Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımı nedeniyle çamur şeklinde yağış olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Bursa’da 30 Ocak Cuma akşamı saat 21.00 sıralarında başlayıp, etkisini artırarak sürdüren ve hızı saatte yer yer 100 kilometreye kadar çıkan lodos, kentte yaşamı olumsuz etkilerken, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, 126 tam donanımlı araç ve 130 personelle adeta lodos seferberliği ilan etti. İl genelindeki 28 istasyonda 24 saat kesintisiz hizmet verilirken, acil durumlar için istirahatli olan 270 personel de teyakkuz halinde bekletildi. Vatandaşlardan gelen en küçük ihbarları bile büyük bir ciddiyetle değerlendiren itfaiye ekipleri, şuana kadar il genelinde 202 çatı uçması, reklam tabelası, elektrik direği devrilmesi ve elektrik kablolarının kopması ile 15 ağaç devrilmesi ve lodos kaynaklı 2 trafik kazasına müdahale etti. Çalışmalarda bir itfaiye erinin de ayağı kırıldı. Tedaviye alınan itfaiye erinin hayata tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Lodos uyarısının yapıldığı ilk andan itibaren tüm ekipleriyle hazır bir şekilde beklediklerini dile getiren İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, “Özellikle 2011 yılında filomuza dahil ettiğimiz teknolojik donamını yüksek 28 araç çalışmalarımızı kolaylaştırdı. Sahadaki çalışmalarımız aynı ciddiyetle lodos bitene kadar devam edecek” dedi.

Kuvvetli sağanak yağış geliyor
Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada; yarın (Pazartesi) İstanbul, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Yalova, Çanakkale´nin güney ve doğusu, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75mm) sağanak yağış beklendiği belirtildi. Yetkililer toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde düşme, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış, hava kalitesinin azalması gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUE MÜDÜRLÜĞÜ