ANASAYFA > HABERLER > İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI BELEDİYELERİ BİLGİLENDİRDİ

İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI BELEDİYELERİ BİLGİLENDİRDİ

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Yangın Önlem Şube Müdürü Abuzer DEMİRCİ, 16.02.2012 tarihinde küçük sanayi itfaiye hizmet binasında düzenlenen toplantıda “Belediye İtfaiye Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle ilgili merkez ilçe belediyelerini bilgilendirdi.

 

16 ŞUBAT 2012

Küçük sanayi hizmet binasında 16.02.2012 günü Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Kemal ALİOĞLU, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, Gürsu, Gemlik, Kestel ve Mudanya Belediyelerinin yetkililerinin katılımlarıyla, “Belediye İtfaiye Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik” bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Yangın Önlem Şube Müdürü Abuzer DEMİRCİ öncelikle Yangın Önlem Şubesinin işleyişi hakkında katılımcıları bilgilendirdikten sonra belediyelere işyeri açılışı için başvuran özel veya tüzel işyerlerinden hangilerinin “itfaiye yangın önlem raporu” alması hangilerinin ise bu rapor haricinde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. İşyerlerinin yangın önlem raporu alıp almayacağı hususunu, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5-h Maddesinin belirlediğini belirterek, “Eğer 5-h kapsamında bir işyerine yangın önlem raporu verilmeyecek ise, bu işyerinde, ilgili belediyesi yangına karşı önlem aldırırken, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliği göz önünde bulundurmalıdır” dedi. Daha sonra Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe kısaca değinen DEMİRCİ, yönetmelikte binalara yapılacak olan algılama ve söndürme sistemlerinin kıstaslarını ve binalardaki kullanıcı yükü ile en uzun kaçış yolu uzaklıkları tablolarını açıkladı.

 

“Belediyelerle bilgiler elektronik ortamda paylaşılacak”

 

Şube Müdürü Abuzer DEMİRCİ,“Belediye İtfaiye Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelikte” yangın önlem raporuna dair bilgilerin, elektronik ortamda ilgili belediyelerle paylaşılması gerektiğinin belirtildiğini, bu yüzden ilçe belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi arasında, ortak kullanılacak bir elektronik adres oluşturulacağını söyledi. Bu noktada kürsüye gelen Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Kemal ALİOĞLU, zaten halihazırda Büyükşehir Belediyesi ile bazı İlçe Belediyelerinin bu altyapıya sahip olduğu, sadece bilgi paylaşımı için bu sistemlerin birbirlerine entegre olarak haberleştirilmesi gerektiğini söyledi. En kısa sürede ortak kullanılacak bir internet arayüz sayfası oluşturacakları sözünü veren ALİOĞLU, elektronik ağ ve yönetmeliklerde ifade edilen Kimlik Paylaşım Sisteminden kısa bilgiler vererek kürsüden ayrıldı.

Toplantıda alınan kararlar neticesinde, toplantının yapıldığı tarihten 1 ay sonra ikinci toplantının yapılacağı belirtildi.