İTFAİYE TEŞKİLATI’NDA 89. KURULUŞ COŞKUSU

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI, İTFAİYE TEŞKİLATI’NIN 89. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ COŞKUYLA KUTLADI.

 27 EYLÜL 2012

BASIN BÜLTENİ

İTFAİYE TEŞKİLATI’NDA 89. KURULUŞ COŞKUSU
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI, İTFAİYE TEŞKİLATI’NIN 89. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ COŞKUYLA KUTLADI.

BURSA – İtfaiye Teşkilatı’nın 89. kuruluş yıldönümü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Her yıl 25 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında yapılan kutlamalar bu yıl da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde düzenlenen ‘Dünden Bugüne İtfaiye’ konulu serginin açılışıyla devam eden program kapsamında itfaiyenin araç filosuna dahil olan yeni itfaiye araçları ve diğer araçlar sirenler çalarak şehir turu attı.
‘Doğal afetlerle mücadele’ konulu konferansla vatandaşların bilgilendirildiği program ve itfaiye teşkilatının tarihi süreci hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, “Osmanlı döneminde tulumbacılar ve askeriyenin içinde yer alan itfaiye alayları tarafından itfaiye hizmetleri verilirdi. Daha sonra çıkarılan resmi bir kararla itfaiye hizmetleri belediyelere devredildi. İlk olarak Heykel’de Çınarlı Kahve önünde 1 adet İtalyan yapımı dolma tekerlekli itfaiye aracı ve 6 personelle hizmet verildi” diye konuştu.
Bursa’nın nüfusu arttıkça grup binası, araç ve personel sayısının da arttığını ifade eden Doğan, “Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak şu an 17 istasyonda 56 modern araçla ve 272 personelimizle hizmet vermekteyiz” dedi.
Özellikle son 3 yılda itfaiyenin önemli hizmetlere imza attığını kaydeden Doğan, Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel binalarının hizmete açıldığını, toplu araç alımıyla 12 yeni aracın filoya dahil olduğunu, 14 teknik personelin hizmete başladığını, itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı 22 dar ve bayır sokağa ve merkeze uzakta bulunan 16 köye yangın dolabı kurularak Türkiye’de bir ilke imza atıldığına dikkati çekerek, 756 olan yangın hidrant sayısının da 1638 çıkarıldığını anlattı. Doğan, Kirazlı’da gönüllü itfaiye teşkilatı kurulduğunu da anlatarak, “Çalışmalarımız neticesinde toplam 102 gönüllü itfaiyeci 79 saatlik gönüllü itfaiyecilik eğitimi alıp sertifikalandırıldı. 21 kişilik cankurtaran ekibi kuruldu. 2 botla sahilde yaz sezonu boyunca kurtarma olaylarına karşı hizmet veriyoruz. 2011 yılında 38 bin 485 kişiye temel yangın eğitimi verildi. Kentimizde yoğun göç sebebiyle nüfusun ve buna bağlı olarak da bina ve işyeri sayılarının sürekli artmasına rağmen yangın sayılarında azalma yaşandı. Bunun temelinde de planlı, programlı ve disiplinli çalışmamız yatıyor” şeklinde konuştu. Doğan, Bursa’da itfaiye teşkilatının yenilenmesi ve güçlenmesine destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ