İtfaİye’nİn 92. yıl coşkusu

30 EYLÜL 2015

BASIN BÜLTENİ

İtfaiye’nin 92. yıl coşkusu
– 92. İtfaiye Haftası Bursa’da coşkuyla kutlandı.

BURSA –Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Bursa İtfaiye teşkilatının 92. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı.

İtfaiyecilerin heyecanına, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan eşlik etti. Küçük Sanayi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yerleşkesinde gerçekleştirilen törende konuşan Doğan, “İtfaiye Teşkilatı olarak yangına müdahale konusunda son yıllarda önemli mesafeler aldık. Yangın riskini en aza indirmek için her bölgede çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Teşkilatımız 28 istasyonda toplam 99 araç ve 400 personelle 7 gün 24 saat hizmetlerine devam ediyor” dedi.
Bursa İtfaiyesi’nin son 6 yılda bina, araç-gereç ve personel konusunda güçlendiğini söyleyen Doğan, “Bundan dolayı daha etkin bir şekilde olaylara müdahale edebiliyoruz. Son dönemde 4 yeni itfaiye binası yapıldı, 28 yeni itfaiye aracı alındı, nakil ve yeni alınan personellerin katılımıyla norm kadro doluluk oranı % 25’lerden %’80 seviyelerine çıkarıldı. 298 gönüllü itfaiyeci yetiştirildi ve Kirazlı Mahallesi’nde gönüllü itfaiye teşkilatı kuruldu” şeklinde konuştu.
İtfaiyecilerin özveriyle çalıştıklarını anlatan Doğan, teşkilat bünyesinde telsiz iletişim ağının geliştirildiğini, 16 grup binasının açık alanlarına modern spor aletlerinin kurulduğunu, itfaiye araçlarının takibini yapmak ve itfaiye olaylarına daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamak için CPS araç takip sisteminin devreye alındığını da sözlerine ekledi. Doğan, sahillerde de boğulmaların önüne geçmek için yaz boyunca toplam 12 noktada 12 bot ve 43 cankurtaranla haftanın 7 günü cankurtaran hizmeti verildiğini, 35 noktaya 16230 metre uzunluğunda mantar şerit çekilerek 203 uyarıcı tabela ile güvenlik önlemi alındığını ve boğulma tehlikesi yaşayan 43 kişinin kurtarıldığını hatırlattı.
İtfaiye araçlarının girmekte zorlandığı 32 sokak ve merkeze uzak olan 38 köy olmak üzere toplam 70 yangın dolabının kurulduğunu da kaydeden Doğan, “Bu sayede köylerimizde yaşanan yangın gibi durumlara anında müdahale köylüler tarafından da yapılıyor ve yangınlar daha başlangıçta söndürülüyor. Teşkilatımıza her zaman destek olan ve bizlere bu imkânları sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye şahsım ve teşkilatım adına çok teşekkür ederim. Ayrıca hizmetlerindeki özverili çalışmalarından dolayı kahraman itfaiyeci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

 Kaynak:http://www.bursa.bel.tr/itfaiye-nin-92–yil-coskusu/haber/20463/