ANASAYFA > HABERLER > İTFAİYENİN GÖNÜLLÜ NEFERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

İTFAİYENİN GÖNÜLLÜ NEFERLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN 79 SAATLİK EĞİTİMİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN 102 GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ, DÜZENLENEN TÖRENLE SERTİFİKALARINI ALDI.

18 MART 2012

BASIN BÜLTENİ

Haberin videosunu izlemek için tıklayın

BURSA – Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından verilen 79 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan 102 gönüllü itfaiyeci, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın yangın yoğunluğu düşük ve merkeze uzak bölgelerde olası yangınlara anında müdahalenin sağlanması amacıyla geçtiğimiz yıl Eylül ayında Kirazlı Mahallesi’nde 7 gönüllüyle başlattığı, Gönüllü İtfaiye Teşkilatı, 102 kişilik dev bir kadroya dönüştü. İtfaiye Daire Başkanlığı’nda verilen 79 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan toplam 102 gönüllü itfaiyeci alev savaşçısı olarak sertifikalarını aldı. Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Necmettin Şenocak, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ile gönüllü itfaiyeciler katıldı.

Gönüllü medeniyetinin bireyleriyiz
Konuşmasına Çanakkale zaferini örnek göstererek başlayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Necmettin Şenocak, “Bu vatan gönüllü olarak canlarını feda edenlerin bize emaneti. Bizler gönüllü bir medeniyetin mensuplarıyız. Herhangi bir karşılık beklemeden itfaiye teşkilatına katılmanız da bu gönüllülüğün bir uzantısı. İtfaiyeci, kendi hayatını başkalarının hayatı için feda edendir. Yüklendiğiniz sorumluluğun bilincinde olmanızı diliyorum. Sizler kendiniz için aileniz için değil bu toplum için, Bursa için, millet için bu görevi üstlendiniz. Bu sorumluluğu sizlerden bekliyoruz” dedi.

Bu bir devlet kurumu
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ise, gönüllü itfaiyeciğin bir sivil toplum kuruluş olmadığını gerçek anlamda bir devlet kurumu olduğunu ve tamamen yasal mevzuatlara göre çalışmanın esas olduğunun altını çizdi. Kirazlı Mahallesi’nde 7 gönüllü ile başlattıkları gönüllü itfaiye teşkilatının bunun 102 kişilik dev bir kadro haline geldiğini dile getiren Doğan, “Buna bugün ‘itfaiye teşkilatınız kaç kişi’ diye sorulduğunda 272’si profesyonel, 102’si gönüllü olmak üzere 374 diyorum. Sizler artık teşkilatımızın önemli bir parçasısınız” diye konuştu.
Doğan, AKUT’tan 31, Nilüfer Arama Kurtarma’dan 23, Mudanya Arama Kurtarma’dan 8, Orhangazi Sualtı Sporları’ndan 4, Cumalıkızım’tan 29 ve Kirazlı’dan 7 gönüllünün sertifika alarak aktif olarak göreve başladıklarını kaydetti.
Konuşmaların ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 102 gönüllü itfaiyeciye sertifikaları verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ & İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANLIĞI