İTFAİYEYE TAM NOT

BURSA İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI´NIN DÖRTÇELİK ÇOCUK HASTANESİ´NDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YANGIN SÖNDÜRME VE TAHLİYE TATBİKATI, YETKİLİLERDEN TAM NOT ALDI.

 13 TEMMUZ 2012

BASIN BÜLTENİ

İTFAİYEYE TAM NOT
– BURSA İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI´NIN DÖRTÇELİK ÇOCUK HASTANESİ´NDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YANGIN SÖNDÜRME VE TAHLİYE TATBİKATI, YETKİLİLERDEN TAM NOT ALDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı´nın Dörtçelik Çocuk Hastanesi´nde gerçekleştirdiği yangın söndürme ve tahliye tatbikatı, yetkililerden tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, senaryo gereği Dörtçelik Çocuk Hastanesi E2 Blok 2. katta bulunan Dahiliye-2 servisinde yangın ihbarı aldı. İhbar üzerine harekete geçen ekipler, Küçük Sanayi istasyonundan 2 araç, 1 yüksek merdivenli araç ve 8 müdahale personeliyle olay yerine intikal etti. Bu arada, Dörtçelik Çocuk Hastanesi sivil savunma-itfaiye ve kurtarma servisleri, ilk müdahaleyi yaparak kurtarma ile tahliye çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin de dahil olduğu çalışmalarda, yüksek katta mahsur kalan bir hasta yakını itfaiye merdiveniyle kurtarıldı. Dumandan ve ısıdan etkilenen bir vatandaş da, sedye ile yere indirilerek sağlık ekiplerine teslim edildi.

Yangın başladığı anda hastane sivil ekiplerinin organize edilerek söndürme-kurtarma-koruma ve ilk yardım çalışmalarının başlatıldığını, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin olay mahalline gelmesinden sonra insan tahliyelerine başlandığını belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, “İtfaiye komuta merkezimize gelen ihbarın ardından, ekiplerimizi derhal olay yeri için görevlendirilmiştir. Kronometre tutularak, ulaşım süresi ölçülmüştür. Normalde 10 dakikada gidilebilecek mesafe, yolda karşılaşılan 1 dakikalık engellemeye rağmen 5 dakikada alınmıştır” diye konuştu.

Tatbikata katılan ve görevlerini başarıyla yerine getiren itfaiye ekiplerine teşekkürlerini ileten Doğan, “Tatbikat; acil durumlarda nasıl hareket edileceğine dair tecrübe edinmeyi, eksiklikler ile geliştirilecek konuları görmeyi ve yaşananlardan ders alıp gerçek olaylara hazır olmayı hedef almıştır. Kurumlar arası koordinasyonu sağlamıştır. Acil durumlarda can ve mal kaybını en aza indirmeyi amaçlamıştır. Tüm hastanelerimizde bu tür tatbikatlara devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ