Kapalıçarşı yangını neden çıktı?

Bursa Kapalıçarşı’daki Mobilyacılar Çarşısı’nda çıkan ve yaklaşık 1,5 saatte 35-40 işyerini küle çeviren yangın kontrol altına alındı. Olay yerinde inceleme yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaraların sarılacağı ve çarşının restore edileceği sözünü verdi.

Bursa Kapalıçarşı’daki Mobilyacılar Çarşısı’nda çıkan ve yaklaşık 1,5 saatte 35-40 işyerini küle çeviren yangın kontrol altına alındı. Olay yerinde inceleme yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaraların sarılacağı ve çarşının restore edileceği sözünü verdi.

Bursa’da saat 02.28 sıralarında kapalıçarşının Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar Çarşısı bölümünde yangın çıktı. Yangın işyerindeki ahşap malzemelerin kısa sürede alev almasıyla büyüdü. Yangına 30’u aşkın, itfaiye aracı müdahale etti. Alevler saat 04.00 sıralarında Bedesten ve Yorgancılar Çarşısı’na sıçramadan kontrol altına alındı. Yangında 35-40 mobilya dükkanı küle döndü.

Bursa Kapalıçarşı’da henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan ve Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar çarşısındaki 40 civarında işyerine büyük zarar veren yangın; Kapalıçarşı, Bedesten, İvazpaşa ve Yorgancılar çarşılarına sıçramadan kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa çarşısı geçmişte de büyük yangınlar atlatmıştı. Özellikle 1958 yangını hala hafızalardadır. Şükür ki bu yangın çok daha büyüyüp bir felakete dönüşmeden kontrol altına alındı” dedi.

Tarihi çarşı bölgesinde Cumhuriyet Caddesine bakan mobilyacılar çarşısında gece saat 02.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevler hızla 40 civarındaki iş yerini etkisi altına alırken, olay yerine ilk olarak Zafer İtfaiye grubu ekipleri ulaştı. Ardından, Bursa sınırları içindeki Büyükşehir’e bağlı 28 itfaiye grubundan 18’inin ekip ve araçları Çarşı bölgesine yönlendirilerek 30 civarında araç ve 90 personelle yangına müdahale edildi. Yangının başladığı bölgenin hassasiyeti dikkate alınarak, Karacabey, Mustafakemalpaşa dahil bütün grupların personel ve araçları bölgeye sevk edildi. İki saatlik yoğun bir çabanın ardından kontrol altına alınan yangın, bölgedeki diğer çarşılara sıçramadan söndürüldü. Saat 04.30 sıralarında soğutma ve ardından tespit çalışmalarına başlandı.

Olay yerine gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ve İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’dan bilgi aldı. Yaraların sarılacağını söyleyen Başkan Altepe, itfaiye teşkilatının cansiperane mücadelesi sayesinde yangının diğer çarşılara sıçramadan kontrol altına alındığını söyledi. Başkan Altepe, “Yangın başladıktan birkaç dakika sonra ekiplerimiz buraya ulaştı ve Kapalı Çarşı bünyesindeki diğer çarşılara sıçramadan yangın kontrol altına alındı, büyümesi önlendi. Bursa çarşısı geçmişte de büyük yangınlar atlatmıştı. Özellikle 1958 yangını hala hafızalardadır. Şükür ki bu yangın çok daha büyüyüp bir felakete dönüşmeden kontrol altına alındı” dedi.
Yangın haberini alır almaz bölgeye ulaşan esnafa ve vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Başkan Altepe, “Bölgedeki tüm çarşıları elden geçiriyoruz. Mobilyacılar Çarşısı’nı da yenilemiştik. Yangından sonra yaraların sarılması ve bölgenin daha sağlıklı bir hale gelmesi için biz de belediye olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, içeride oluştuğu tahmin edilen yangının çıkış nedeninin, soğutma çalışmalarının ardından itfaiye ve güvenlik ekiplerinin incelemesi sonucu ortaya çıkacağını bildirdi.

Olay yerine gelen Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız da Başkan Altepe ile birlikte yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi.

Yangının elektrik kontağı ya da sigara izmaritinden çıkmış olma ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Kaynak:http://www.bursa.com/kapalicarsi-yangini-neden-cikti-bursa-n207954.html