KESTEL ARTIK DAHA GÜVENLİ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN KESTEL İTFAİYE BİNASI HİZMETE AÇILDI.

7 TEMMUZ 2012
BASIN BÜLTENİ
KESTEL ARTIK DAHA GÜVENLİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN KESTEL İTFAİYE BİNASI HİZMETE AÇILDI.
– BAŞKAN ALTEPE, İTFAİYE HİZMETİNİN ARANDIĞINDA EN GEÇ BİR İKİ DAKİKA İÇİNDE ULAŞTIRILMASI GEREKEN BİR HİZMET OLDUĞUNU BELİRTEREK, BU NEDENLE TEŞKİLATI EKİP VE EKİPMAN YÖNÜNDEN GÜÇLENDİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – İtfaiye teşkilatını ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Küçük Sanayi ve Mudanya İtfaiye Binası’nın ardından Kestel İtfaiye Binası’nı da hizmete açtı.
Büyükşehir sınırlarının genişlemesine paralel olarak merkez ilçelerde eksikliği hissedilen hizmet birimlerini de bir bir oluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kestel İtfaiye binası törenle hizmete açıldı. Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kestel Kaymakamı Erhan Özdemir, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ile çok sayıda davetlinin katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eksikliği yaşanan her konuda çözüm üretmek için ellerinden geleni yapıklarını söyledi.
İtfaiye hayati önem taşıyor
İtfaiye hizmetlerinin belediyecilik hizmetleri arasında ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Başkan Altepe, itfaiye teşkilatına verdikleri önemi sağladıkları ekip ve ekipman destekleri ile gösterdiklerini söyledi. İtfaiye hizmetinin, arandığında bir iki dakika içinde ulaştırılması gereken bir hizmet olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Halkımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları en az zararlarla atlatmak bizim için çok önemli. Bu nedenle itfaiye teşkilatımızı gün geçtikçe daha da güçlendiriyoruz. Küçük Sanayi ve Mudanya’nın ardından Kestel İtfaiye binamızı da hizmete açtık. Personel sayımızı 177’den 272’ye çıkardık. Yine dar sokak ve uzak köylerdeki olası yangınlara anında müdahale için yangın dolapları oluşturduk. İtfaiye bünyesindeki 21 personelimiz cankurtaran eğitimlerinin ardından Gemlik ve Mudanya sahillerinde halkımız can güvenliğini sağlamak için görev yapıyor. Kestel ilçemizde 7 mahallesi ve 28 köyünün yanında sanayi bölgelerinde bulunan yanıcı ve patlayıcı maddeler nedeniyle yangın riski büyük olan bir bölge. Hizmete açtığımız modern binamız sayesinde olaylara daha kısa zamanda müdahale edilecek. Aynı zamanda burada konuşlanan 112 ambulansı ile olası yaralanmalara ilk müdahale daha çabuk yapılacak” diye konuştu.
Hizmetler yorgunluğumuzu alıyor
Mecliste yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını dile getiren AK Parti Milletvekili İsmet Su ise, “Her ne kadar meclis tatile girse de Bursa’ya geldiğimizde belediyelerimizin açılış, temel atma törenleri ve kültür sanat etkinliklerine yetişemiyoruz. Ancak halkımızı hizmetlerle buluşturan bu çalışmalar bizim bütün yorgunluğumuzu alıyor. Burada açılışını yaptığımız itfaiye binasına ihtiyaç umarım hiç hissedilmez. Ancak bu imkanlar halkımız tarafından azami düzeyde kullanılabilecek” dedi.
Hizmet yağmuru sürüyor
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da özellikle son dönemde Büyükşehir Belediyesi’nden önemli destekler aldıklarını ve bu desteklerle ilçenin daha yaşanabilir çağdaş bir ilçe konumuna geldiğini söyledi. Mevcut itfaiye binasının yetersiz olması nedeniyle yeni itfaiye binası yapılması için yeri Büyükşehir’e verdiklerini dile getiren Acar, “Büyükşehir Belediye Başkanımız hemen bu konuya ağırlık verdi ve kısa zamanda modern bir itfaiye binasına kavuştuk. Artık olası yangınlara çok kısa sürede müdahale edilebilecek. İlçemize katkıları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Törende Bursa Kültür ve Sanat Derneği Geleneksel Tiyatro Topluluğu’nun sergilediği tiyatro gösterisi de ilgiyle izlenirken, itfaiye ekipleri de 52 metrelik merdiven sepetine takılan atlama tüneli ile 6 katlı binanın çatısından tahliye tatbikatı yaptı.
Daha sonra açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri itfaiye binasını gezdi.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ