KÖYLER ARTIK DAHA GÜVENLİ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENT MERKEZİNE UZAK KÖYLERDE KURULAN YANGIN DOLAPLARI, OLASI YANGINLARA İLK MÜDAHALENİN EN ERKEN ŞEKİLDE YAPILARAK CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİNİ HEDEFLİYOR.

 6 KASIM 2012

BASIN BÜLTENİ

KÖYLER ARTIK DAHA GÜVENLİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENT MERKEZİNE UZAK KÖYLERDE KURULAN YANGIN DOLAPLARI, OLASI YANGINLARA İLK MÜDAHALENİN EN ERKEN ŞEKİLDE YAPILARAK CAN VE MAL KAYBININ EN AZA İNDİRİLMESİNİ HEDEFLİYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olmasına rağmen şehir merkezine uzakta bulunan Seç Köy, Avdancık ve 700 yıllık geçmişiyle kentin gözdesi konumunda olan tarihi Cumalıkızık köyleri, yangın dolaplarına kavuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezine uzak yerleşim bölgelerine yangın dolabı kurulması uygulaması kapsamında, ‘89. İtfaiye Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde Seç Köy, Avdancık ve Cumalıkzık’a da yangın dolapları kuruldu. Bu sayede olası yangınlarda merkezden itfaiye gelene kadar köylülerin olaylara müdahale etmesine de imkan tanındı.
Türkiye’de ilk kez 2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve itfaiye araçlarının giremediği sokaklara konulan yangın dolapları, şimdi de merkeze uzak köylere kurulmaya başlandı. Uygulamayla olası afetlerde ilk müdahalenin vatandaşlar tarafından yapılarak can ve mal kaybının önüne geçilmesi ve vatandaşın mağduriyetinin en aza indirilmesini amaçlanıyor.

14 noktada yangın dolabı kuruldu
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından bugüne kadar Kirazlı Mahallesi, Yağmurlu, Büyükdeliller, Küçükdeliller, Kozbudaklar, Hamidiye, Narlı, Orhaniye, Dereköy ve Osmaniye köylerinin ardından şimdi de Seç Köy, Avdancık ve Cumalıkızık köylerine kurulan yangın dolaplarıyla toplam 14 köye yangın dolabı kurulmuş oldu. Merkeze uzak köylerde yerinde önlem alınmasının uygun olacağı düşüncesiyle kurulan yangın dolaplarında, yangın hidrantları mevcut olduğundan içinde 200 metre uzunluğunda 10 adet hortum, 1 adet lans, 1 adet hidrant anahtarı,1 adet ara rekor ve yangın söndürme tüpleri bulunuyor. Köylerde olası yangınlara dolaplardan hortum ve lansı alıp en yakın yangın hidrantına takarak müdahale yapabilecek olan vatandaşlar, dolapların çalışma sistemini de uygulamalı olarak öğreniyor. Köy meydanlarında itfaiye ekibi tarafından verilen yangın söndürme eğitimlerinde vatandaşlara yangın dolabındaki malzemelerin nasıl kullanılacağı ve olası yangına nasıl müdahale edecekleri konusunda bilgiler veriliyor.

Türkiye’de bir ilk
Köylere yangın dolabı kurulması projesinin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangınlara zamanında müdahalenin büyük önem taşıdığını söyledi. Projenin diğer uzak köylerde de hayata geçirileceğini anlatan Doğan, köylerde yangınlara karşı her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, yine de yangınların çıkmaması için vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ