LİSELİLERİN EN ‘ATEŞLİ’ DERSİ

25 NİSAN 2012

BASIN BÜLTENİ

LİSELİLERİN EN ‘ATEŞLİ’ DERSİ
– TOPHANE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI EKİPLERİNİN GÖZETİMİNDE GERÇEĞİNİ ARATMAYAN BİR TATBİKATTA İLK SINAVLARINI VERDİ.
– SENARYO GEREĞİ 6 KATLI BİNANIN BİRİNCİ KATINDAKİ 3 AYRI ODADA ÇIKAN YANGINDA ALEVLERE KISA SÜREDE MÜDAHALE EDEN LİSELİ İTFAİYECİLER, SOĞUKKANLILIKLARI İLE DİKKAT ÇEKTİ.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI ORHAN DOĞAN, HEYECANLANMADAN ALEVLERE SOĞUKKANLILIKLA MÜDAHALE EDEN LİSELİLERE TAM NOT VERDİ.

BURSA – Tophane Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin gözetiminde gerçeğini aratmayan bir tatbikatta ilk sınavlarını verdi. Senaryo gereği 6 katlı binanın birinci katındaki 3 ayrı odada çıkan yangında alevlere kısa sürede müdahale eden liseli itfaiyeciler, yoğun duman altında kalmalarına rağmen soğukkanlılıkları ile dikkat çekti.

Bursa’da 2009-2010 döneminde eğitime başlayan Tophane Endüstri Meslek Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü’nde eğitim gören öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın imkanlarını kullanarak tam donanımlı olarak yetişiyorlar. Uygulamalı derslerinin büyük bir bölümünü Küçük Sanayi İtfaiye Binası’nda uzman itfaiyecilerin gözetiminde alan liseli itfaiyeciler, yine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta ilk ciddi sınavlarını verdi.

Gerçek binada gerçek yangın
Lisesi itfaiyecilerin tam donanımlı itfaiye eri olarak yetişmesini hedefleyin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 6 katlı bir binayı tatbikat alanı olarak belirledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yol açma çalışmaları kapsamında kamulaştırılan ve tamamen boşaltılan 6 katlı binanın birinci katındaki 3 oda, tahta parçaları ve eski eşyalarla dolduruldu. Üzerine benzin dökülen eşyalar kontrollü bir şekilde ateşe verilirken, kısa sürede olay yerine ulaşan lisesi itfaiyeciler, hortumlarını atıp, gaz maskelerini taktıktan sonra binaya girdi. İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görevli uzman itfaiyecilerin gözetiminde gerçekleştirilen tatbikatta binayı saran dumana aldırış etmeyen liseli itfaiyeciler, kısa sürede sorunsuz bir şekilde yangını söndürmeyi başardı. Gün boyu süren tatbikatta 28 kişiden oluşan 11’inci sınıf öğrencileri, guruplar halinde gerçek bir yangına müdahale etme imkanı bulmuş oldu.
Geleceğe dönük umut verdiler
Tatbikat öncesi liseli öğrencilere yangına müdahale ile ilgili pratik bilgiler veren İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, tatbikat sonunda da öğrencileri tebrik etti. Lisesi itfaiyecilerin geleceğe yönelik olarak umut verdiğini ifade eden Doğan, “Tatbikat öncesi onlara heyecan yapmamaları gerektiğini ve soğukkanlılıklarını muhafaza etmeleri gerektiğini söylemişti. Tatbikat sırasında onları yakından gözlemledim. Gerçek bir itfaiye eri gibi sakin ve soğukkanlılıkla bir disiplin içinde alevlere müdahale ettiler. Hepsini tebrik ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ