SAHİLLERDE GÜVENLİK ARTTI

9 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

SAHİLLERDE GÜVENLİK ARTTI

       YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARIYLA BİRLİKTE SAHİLLERDE YAŞANAN YOĞUNLUĞU GÖZ ÖNÜNE ALAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MUHTEMEL BOĞULMA OLAYLARINA KARŞI GEMLİK, MUDANYA, KARACABEY VE İZNİK SULARINDAKİ CANKURTARAN BOTU SAYISINI 5’TEN 9’A ÇIKARDI.

       BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ALINAN TEDBİRLER VE 4 CANKURTARAN BOTUNUN DAHA HİZMETE GİRMESİYLE BİRLİKTE BURSA SAHİLLERİNDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDIĞINI SÖYLEDİ.

 

 

 

BURSA – Yüksek hava sıcaklıklarıyla birlikte sahillerde yaşanan yoğunluğu göz önüne alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, muhtemel boğulma olaylarına karşı Gemlik, Mudanya, Karacabey ve İznik sularındaki cankurtaran botu sayısını 5’ten 9’a çıkardı.

Yüzme güvenliği tamam

Yeni 4 cankurtaran botunun denize salınması nedeniyle, Gemlik’e bağlı Küçükkumla sahilinde tören düzenlendi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa sahillerindeki güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını söyledi. İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı 19 personelle Gemlik’e bağlı Karacaali, Küçükkumla ve Kumsaz, Mudanya’ya bağlı Trilye ve Kumyaka ile Karacabey’e bağlı Yeniköy beldelerinde 5 botla cankurtaran hizmeti verdiklerini belirten Başkan Altepe, yeni alınan 4 cankurtaran botuyla bu sayının 9’a çıktığını ifade etti. Başkan Altepe, yapılan ilavelerle birlikte, deniz ve gölden faydalanan vatandaşların yüzme güvenliğini tehdit eden tüm tedbirlerin kontrol altına alındığını belirtti.

“Vatandaşa da iş düşüyor”

Başkan Altepe, konuşmasında deniz güvenliğiyle ilgili yaptıkları çalışmalara da değindi. Bursa’da yaz girişi yüzmeye uygun olmayan yerlere uyarıcı 203 tabela dikildiğini, yüzme için güvenli 27 alan belirlendiğini, güvenli alanların 10 bin 200 metre mantar şeritle kaplandığını belirten Başkan Altepe, mobilize 19 itfaiye erinin sürekli olarak cankurtaran hizmeti verdiğini kaydetti. Aldıkları her türlü tedbire rağmen vatandaşa da iş düştüğüne, tehlikelerden korunma ve üzücü olayların yaşanmaması adına halkın daha bilinçli hareket etmesi gerektiğine değinen Başkan Altepe, “Üzücü olayların yaşanmaması için herkesin Büyükşehir Belediyesi’nce koyulan kurallara uyması gerekiyor” dedi.

Başkan Altepe’ye teşekkür

Cankurtaranların denize salınması törenine katılan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise, Büyükşehir Belediyesi’nin insana önem veren yönetim farkını bugün bir kez daha yaşadıklarını anlattı. 3 yıldır alınan önlemler sayesinde Gemlik sahillerinde herhangi bir ölümlü olaya rastlanmadığını vurgulayan Yılmaz, “Daha önce her yaz ortalama 15 vatandaşımızı kaybederdik fakat çok şükür her geçen gün artırılan tedbirlerle birlikte 3 yıldır boğulma olayını unuttuk. Gemlik ve ilçeleri için gerçekleştirdiği çalışmalar ve bizlere verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Altepe, Küçükkumla sahilinde vatandaşlarla sohbet edip sıkıntılarını dinledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ