SAHİLLERİN GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’DEN

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAZ AYLARINDA SIKLIKLA YAŞANAN BOĞULMA OLAYLARINI ÖNLEMEK AMACIYLA DONANIMLI CANKURTARAN EKİPLERİNİ, SAHİLLERDE GÖREVLENDİRDİ.

18 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

SAHİLLERİN GÜVENLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’DEN
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAZ AYLARINDA SIKLIKLA YAŞANAN BOĞULMA OLAYLARINI ÖNLEMEK AMACIYLA DONANIMLI CANKURTARAN EKİPLERİNİ, KENTİN SAHİLLERİNDE GÖREVLENDİRDİ.
– KUMSAZ VE KÜÇÜKKUMLA’DA HAFTASONLARI GÖREV YAPAN CANKURTARAN EKİPLERİ, VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR.
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SAHİLLERİ DAHA YAŞANILIR HALE GETİRMEYE ÇALIŞIRKEN, AYNI ZAMANDA DA VATANDAŞLARIN GÜVENLİ BİR ORTAMDA DENİZİN KEYFİNİ ÇIKARMALARI İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında vatandaşların gönül rahatlığıyla tatil yapabilmeleri için, cankurtaran timlerini Gemlik’in Kumsaz ve Küçükkumla sahillerinde devreye aldı.

Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinin yanı sıra Bursa’nın denizinden de yararlanılması adına yapılan çalışmalarına sahillerle devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı himayesinde oluşturan botlu cankurtaran timi, toplamda 21 kişilik ekibiyle, Gemlik’in Küçükkumla ve Kumsaz sahillerinde güvenliği sağlıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vatandaşların daha güvenli ortamda denizin keyfini çıkarmaları için gerekli önlemlerin alındığı Küçükkumla’da cankurtaran timlerinin çalışmalarını yerinde inceleyerek, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’dan bilgi aldı. Doğan, personelin Mavi Keyif Dalış Cankurtaran Merkezi eğitmeni Hikmet Orakçı’dan 56 saatlik eğitim aldığını anlattı. Özellikle haftasonları günübirlik tatilcilerin de akın ettiği Küçükkumla’da günboyu botla devriye görevi yapan cankurtaran ekipleri, olası boğulma olaylarına anında müdahale edebilecek.

Cankurtaranlara sertifikalarını verdi
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun eğitim programını başarıyla tamamlayan cankurtaran ekibine sertifikalarını veren Başkan Altepe, Bursalıların sahillerden daha fazla yararlanmaları için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Başkan Altepe, vatandaşların çalışmalarıyla mutluluğunu ve güvenliğini hedeflediklerini kaydederek, “Halkımızın güvenli bir ortamda denizin keyfini çıkarması için gerekli önlemlerimizi alıyoruz. Donanımlı bot ve geçen yıl 10 iken bu yıl 21’e çıkan eğitimli personelimizle Küçükkumla ve Kumsaz bölgelerinde halkımızın rahatlıkla denize girmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, Gemlik ve Mudanya’daki sahillerin vatandaşlara hizmet vermesi için sahillerdeki ilçe belediyeleriyle ortak çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Büyükşehir’e teşekkür
Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz ise önemli desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek, “Bursamız´ın denize açılan iki kapısından biri olan Kumla’da yazın nüfus 100 bini aşıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıldır görevlendirdiği cankurtaran ekibi ve 2 ayrı botla bölgemiz daha güvenli hale geldi. Bu yıl mahalle afet gönüllülerini de 18 kişilik ekipleriyle bu çalışmaya dahil ettik. Temiz çevre ve can güvenliği hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.
Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle güç kazandıklarını da sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ