TÜRKİYE’NİN EN MODERN İTFAİYESİ BURSA’DA

Tulumbacılar döneminden başlayıp, bugünkü modern araç gereçlerle çalışmalarını sürdüren İtfaiye teşkilatımız 90 yaşına geldi.

Cumhuriyetle aynı yaşı taşıyan İtfaiyemiz, taşıma su ile alevlerle mücadele edilen günlerden bugün, gökdelenlerin çatısına kadar ulaşılabilen modern ve tam donanımlı araçlarla halkımıza güven veriyor.

İtfaiye Teşkilatı’nın 90. kuruluş yıldönümü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan “İtfaiye Teşkilatı olarak yangına müdahale konusunda son yıllarda önemli mesafeler aldık. Yangın riskini en aza indirmek için her bölgede çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların en başında Bursa’nın birçok köyüne kurduğumuz yangın dolapları gelmektedir. Bu sayede yangınların büyümesine engel olarak, faciaların yaşanmasını önlüyoruz. Bu çalışmalarımıza desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” sözleriyle Bursa İtfaiye Teşkilatının gücünü anlattı.

Bursa yangın riski en fazla olan iller arasında yer alıyor. Çünkü, sanayi bölgeleri çok fazla. Sokak aralarında ise merdiven altı üretim diyebileceğimiz türden yanıcı ve patlayıcı aletlerin kullanıldığı işler de yapılabiliyor. Bütün bunlara karşı önceden önlem alınması, eylem planı hazırlanması gerekiyor.

Bursa İtfaiyesi, 17 ilçe ile beraber, organize sanayi bölgeleri ve sanayi bölgeleriyle beraber işbirliği yaparak Bursa Yangın Afet Riski planını hazırladı.

Türkiye’de bir ilk olan bu plana göre, itfaiye olaylara trafik ve yol durumu uygun olduğu zaman 5 dakika içinde müdahale edebiliyor.

Dünyadaki ortalamanın çok üzerinde olan bu kısa süre, Bursa’nın emin ellerde olduğuna işaret.

Gece-gündüz 24 saat görev yapan, bizlerin can ve mal güvenliği için mesai başında bekleyen itfaiyecilerimizin İtfaiye Haftası kutlu olsun.

Kaynak: http://www.bursahaber.com.tr/para-pul-hesabi-heyecanlandirdi-makale%2c4714.html