ULAŞIM YATIRIMLARI HAYATA BAĞLIYOR

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN SON 3 YILDA YAPILAN 21 KÖPRÜ VE KAVŞAK DÜZENLEMESİ İLE 320 KİLOMETREYİ BULAN YENİ AÇILAN VE GENİŞLETİLEN YOL SAYESİNDE, İTFAİYENİN OLAYLARA MÜDAHALE SÜRESİ 3 DAKİKA DAHA KISALDI.

23 TEMMUZ 2012
BASIN BÜLTENİ
ULAŞIM YATIRIMLARI HAYATA BAĞLIYOR
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN SON 3 YILDA YAPILAN 21 KÖPRÜ VE KAVŞAK DÜZENLEMESİ İLE 320 KİLOMETREYİ BULAN YENİ AÇILAN VE GENİŞLETİLEN YOL SAYESİNDE, İTFAİYENİN OLAYLARA MÜDAHALE SÜRESİ 3 DAKİKA DAHA KISALDI.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI ORHAN DOĞAN, ESKİDEN 9 DAKİKADA ULAŞILAN YERLERE ŞİMDİ 6 DAKİKADA ULAŞTIKLARINI BELİRTEREK, “BAZEN 1 DAKİKA BİLE BİZİM İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR. YENİ AÇILAN YOLLAR, KÖPRÜ VE KAVŞAKLAR SAYESİNDE YANGINLARA DAHA KISA ZAMANDA MÜDAHALE ETME BULUYORUZ” DEDİ.
BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son 3 yılda yapılan 21 köprü ve kavşak düzenlemesi ile 320 kilometreyi bulan yeni açılan ve genişletilen yol sayesinde itfaiyenin olaylara müdahale süresi 3 dakika daha kısaldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, eskiden 9 dakikada ulaşılan yerlere şimdi 6 dakikada ulaştıklarını belirterek, “Bazen 1 dakika bile bizim için hayati önem taşıyor. Yeni açılan yollar, köprü ve kavşaklar sayesinde yangınlara daha kısa zamanda müdahale etme buluyoruz” dedi.
Bursa’nın daha ulaşılabilir kent olması amacıyla raylı sistem yatırımları başta olmak üzere yol genişletme, kavşak ve köprü yenileneme çalışmalarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları, vatandaşların can ve mal güvenliğine de önemli bir katkı sağlıyor. Gürsu Kavşağı, Alaattinbey -Özlüce Kavşağı, Emek Kavşağı gibi önemli noktalarda sinyalizasyon sisteminin devre dışı kalması, bunun yanında ihtiyaca cevap vermeyen köprülerin yenilenmesi ve yolların genişletilmesi, itfaiye, ambulans gibi geçiş üstünlüğü bulunan araçlara daha da zaman kazandırıyor.
İtfaiye 3 dakika kazandı
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın 2011 yılında meydana gelen olaylarla ilgili düzenlendiği istatistikler, olaylara müdahale süresinin giderek kısaldığını gözler önüne serdi. Ekipler, 2011 yılında 566 olaya 1 dakikada, 2 bin 137 olaya 3 dakikada, bin 586 olaya 5 dakikada, 347 olaya 7 dakikada ve 151 olaya da 9 dakikada müdahale etmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl meydana gelen 4 bin 787 itfaiye olayına müdahale zamanı da ortalama 5 dakika olarak gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi tarafından son üç yıl içinde genişletilen ve yeni açılan 320 kilometre yol, kavşak ve köprüler sayesinde 3 dakika daha kazandıklarını diye getiren İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, “Eskiden 9 dakikada ulaştığımız noktalara şimdi 6 dakikada, eskiden 5 dakikada ulaştığımız yerlere de şimdi 2 dakikada ulaşabiliyoruz. Bizim için 1 dakika bile hayati önem taşırken, 3 dakikalık avantaj halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması noktasında oldukça önemli” dedi.
İtfaiye yıllar sonra yatırım almaya başladı
İtfaiye hizmetlerinde ulaşımın yanında ekip ve ekipman donanımının da büyük önem taşıdığını dile getiren Doğan, itfaiyenin 10 yıllar sonra yatırım almaya başladığını söyledi. İtfaiyenin 15 yıl sonra yeni istasyon binalarına kavuştuğunu vurgulayan Doğan, “11 olan itfaiye istasyon sayımız son 3 yıl içerisinde 17’ye çıkarıldı. Yine 24 yıl sonra ilk defa toplu personel alımı yapıldı. Yüzde 23’lerde olan norm kadromuz yüzde 70’lere çıktı. Yine 14 yıl sonra ilk defa toplu araç alımı yine bu dönem yapıldı. İtfaiyeye yapılan her yatırım halkımızın can ve mal güvenliğine yapılmış yatırımdır. İtfaiyeye yaptıkları yatırımlar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ