YangIn dolaplarIyla dar sokaklar daha güvenlİ

18 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

YANGIN DOLAPLARIYLA DAR SOKAKLAR DAHA GÜVENLİ
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İTFAİYE ARAÇLARININ GİRMEKTE ZORLANDIĞI DAR SOKAKLAR İLE MERDİVENLİ SOKAKLARDAKİ OLASI YANGINLARA MÜDAHALE ETMEK AMACIYLA 5 YIL ÖNCE BAŞLATILAN YANGIN DOLABI SAYISI, YENİ YAPILAN 12 YANGIN DOLABI İLE 60’A ÇIKTI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar sokaklar ile merdivenli sokaklardaki olası yangınlara müdahale etmek amacıyla 5 yıl önce başlatılan yangın dolabı sayısı, yeni yapılan 12 yangın dolabı ile 60’a çıktı.

Gerek itfaiye araçlarının yenilenmesi, gerek yeni itfaiye binalarının hizmete açılması gerekse de personel takviyesi ile itfaiye birimini her geçen gün daha da güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar sokaklar için 5 yıl önce başlattığı yangın dolabı uygulaması ağı giderek genişliyor. İlk olarak 2009 yılında 12 bölgeye kurulan yangın dolapları, yangınlara anında müdahale imkanı sağlarken, yeni devreye alınan 12 yangın dolabı ile hizmete alınan dolap sayısı da 60’a çıkmış oldu. Türkiye’nin ilk projesi olma özelliğini taşıyan yangın dolapları sayesinde itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar ve bayır olan Alacahırka Mahallesi Naipdere Sokak, Mollafenari Mahallesi Aralık Sokak ve Maksem Mahallesi Yıldıztepe Sokak’ta çıkan ev yangınlarına anında müdahale imkanı sağlandı. Yine Unçukuru, Avdancık, Küçükdeliller ve Cumalıkızık köylerinde çıkan ev ve samanlık yangınları da yine bu yöntemle köylüler tarafından kısa sürede söndürüldü.

İçinde 10 adet hortum,1adet lans, 2 adet yangın söndürme tüpü ve diğer aparatların bulunduğu yangın dolapları halen şehir içinde 32 ve köylerde de 28 ayrı noktada bulunuyor. Ayrıca itfaiye araçlarına su ikmali sağlamak ya da direk müdahale etmek amacıyla 786 olan yangın hidrant sayısı da 1726 ya çıkarıldı.
İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, itfaiyeye yapılan yatırımların meyvesini vermeye başladığını belirterek, “2012 yılında yangın, sel baskını ve diğer itfaiye olaylarından oluşan toplam 4960 itfaiye olayına müdahale edildiğini, 2013 yılında ise bu sayının 4871’e indiğini kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ